V ohrození chudoby je takmer 1 milión Slovákov

Ekonomika Slovensko je pomerne chudobné
Slovensko je pomerne chudobné. Zdroj: shutterstock.com/Alexander Raths/andriano.cz

Slovensko má extrémne vysoký počet ľudí, ktorí sú v ohrození príjmovej chudoby. Sociálne vylúčenie alebo chudoba na Slovensku v roku 2022 ohrozovali až 888 000 obyvateľov, uvádza správa Teraz. Celkovo tento počet predstavuje až 16,5 % z celkovej populácie krajiny.

Slovensko je v ohrození chudoby

Medziročne dokonca tento ukazovateľ rástol o ďalších 47 000 osôb, čo predstavuje 0,9 %, keďže v roku 2021 bolo ohrozených chudobou 15,6 % obyvateľov. Počet ľudí ohrozených chudobou však do roku 2020 klesal. Z celkového počtu z roku 2015 (907 000 osôb) došlo k poklesu do roku 2020 až o 250 000 osôb.

Najväčšiu skupinu tvoria domácnosti, ktoré majú nižší príjem ako je hranica chudoby. V roku 2022 bola táto hranica príjmu domácnosti stanovená na 5 291 eur ročne, resp. 441 eur mesačne. Najvyšší podiel ohrozených osôb bol v Prešovskom kraji (25,2 %), Banskobystrickom kraji (22,0 %) a Košickom kraji (21,0 %). Bratislavský kraj (10,9 %) a Trnavský kraj (11,9 %) sú najmenej ohrozené chudobou.

Za potraviny platíme ako na západe, no zarábame tretinu

Jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje toto vysoké číslo rizika chudoby je nepomer medzi príjmami a výdavkami domácností. Slováci síce majú nízke príjmy, no problémom sú aj extrémne vysoké výdavky na život. Pred nízkym rastom reálnych miezd varoval aj Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Podľa prieskumu až tri štvrtiny (76 %) spotrebiteľov na Slovensku každý mesiac minú celý svoj príjem alebo siahajú na úspory. Len 24 % uviedlo, že má nižšie výdavky ako príjmy. Slováci tak nemajú dostatočné príjmy na pokrytie všetkých svojich mesačných výdavkov. Situácii neprospela ani vysoká inflácia, za ktorou nestíhajú reálne mzdy stúpať.

Obyvatelia chudobných krajín míňajú všetko na základné potreby

Zatiaľ čo ceny rastú, mzdy ich dobiehajú so značným oneskorením. V západných krajinách obyvatelia zarábajú niekoľko násobne viac, no za potraviny platíme rovnako. To znamená, že v porovnaní s vyspelejšími ekonomikami Európy si Slováci nedokážu šetriť peniaze na finančnú rezervu. Je to typický príklad chudobných krajín, v ktorých domácnosti vynakladajú svoje výdavky väčšinou iba na bežné tovary a služby spojené so základnými potrebami.

Situácia sa môže mierne stabilizovať v nasledujúcich rokoch, keď by reálne mzdy mali výraznejšie predbehnúť tempo rastu cien. Posledné desaťročie však Slovensko výrazne zaostáva za vývojom Európy a mnohé krajiny nás už aj predbehli. Preto je táto otázka rizika chudoby omnoho komplexnejšia a nejedná sa iba o rast reálnych miezd.

Mohlo by ťa zaujímať: Energie na Slovensku extrémne zdražejú. Analytik prezradil, kedy ceny stúpnu o 100 %

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.