V dôchodkovom pilieri nastanú zmeny – Slováci si môžu úspory presunúť do výnosnejších fondov

Ekonomika Slováci majú možnosť zvýšiť zhodnotenie.
Slováci majú možnosť zvýšiť zhodnotenie. Zdroj: shutterstock.com/Zerbor
BitmarketsBitmarkets

Miliardy eur, ktoré majú Slováci uložené v druhom dôchodkovom pilieri sa už 1. júla začnú hýbať. Všetky tieto úspory Slovákov sa vďaka novele zákona, ktorú parlament schválil ešte v novembri minulého roka, presunú z konzervatívnych dlhopisových fondov do výnosnejších indexových fondov. Úspory až 700 000 Slovákov budú od júla v pohybe a zmenia sa aj postupy pri ďalšom rozdeľovaní úspor.

Úspory Slovákov v hodnote 3,7 miliardy eur presunú správcovské spoločností

V súčasnosti je podľa denníka Pravda v druhom pilieri spolu 12,68 miliardy eur. Plánovaný presun úspor Slovákov sa týka tých sporiteľov, ktorí sa v roku 2013 rozhodli pre investovanie do garantovaných fondov. Za desať rokov totiž svoje úspory takmer vôbec nezhodnotili. Novela zákona o druhom dôchodkovom pilieri im umožní svoje úspory presunúť do výnosnejších fondov a zabezpečiť si tak možnosť vyššieho dôchodku.

Úspory uložené v garantovaných dlhopisových fondoch sú, dá sa povedať, „len uložené” a negenerujú takmer žiaden zisk. Naopak, úspory v indexových fondoch dokážu úspory Slovákov slušne zhodnotiť. Prinášajú síce z krátkodobého hľadiska vyššiu mieru rizika, no vzhľadom na to, že dôchodkové sporenie je dlhodobý proces, ukázali sa byť jednoznačne lepšou voľbou.

„V záujme maximálneho zefektívnenia II. piliera sa zavádza tzv. predvolená investičná stratégia, v rámci ktorej bude majetok sporiteľa investovaný z časti v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde a z časti v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde,” uvádza Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Presun úspor Slovákov bude úplne automatický, pokiaľ s ním klient nevyjadril nesúhlas a zároveň aj spĺňa podmienky, ktoré sú uvedené v novele zákona. Prevody medzi fondami bude mať na starosti dôchodková správcovská spoločnosť. Každá DSS-ka má na túto operáciu vytvorený vlastný plán, ktorý by mal byť zverejnený.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Úspory ktorých Slovákov budú v pohybe?

Presúvať sa budú úspory tých Slovákov, ktorí sú takzvaní „pasívni sporitelia”. Ak ste si v roku 2013 zvolili pre svoje úspory garantované fondy a od vtedy ste už neurobili žiadne zmeny v alokovaní vašich úspor, ste považovaný za pasívneho sporiteľa a práve vaše peniaze sa budú presúvať. Jedná sa až o 718 tisíc ľudí sporiacich v druhom dôchodkovom pilieri.

Netýka sa to naopak tých, ktorí počas doby sporenia v dlhopisových fondoch urobili aspoň jedno rozhodnutie o rozložení svojich úspor. Tí sú považovaní za aktívnych sporiteľov.

Tí z nás, ktorí nevyužili možnosť využívania garantovaných fondov alebo tí, ktorí vstúpili do druhého piliera neskôr, sú automaticky mimo tohto procesu.

Významné rozdiely sú medzi sporiteľmi narodenými pred a po roku 1968

  • Ľudia narodení do roku 1968 = pasívni starší sporitelia.

Úspory tejto skupiny sporiteľov sa presúvať nebudú, ale zmena sa ich dotkne v tom smere, že všetky nové príspevky na dôchodkové sporenie poputujú už do indexového fondu. Ide o úspory asi 156 000 Slovákov.

  • Ľudia narodení po roku 1968 = pasívni mladší sporitelia.

Presun sa týka ich celkových úspor a aj všetky nové príspevky pasívnych mladších sporiteľov poputujú do indexového fondu. Dotkne sa to približne 562 000 Slovákov.

Ako vyzerá nová investičná stratégia pre naše dôchodky

V prvej časti sporenia bude majetok sporiteľa alokovaný výlučne do indexového negarantovaného dôchodkového fondu, ktorý síce je rizikovejší, ale má potenciál priniesť sporiteľovi v dlhodobom horizonte vyšší očakávaný výnos. V určenom veku (50 rokov) sa začne časť majetku (4% každý rok) postupne presúvať do menej rizikového dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu.

Napríklad sporiteľ vo veku 50 rokov má 4 percentá svojho majetku v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde a 96 percent v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde. Vo veku 51 rokov už bude tento pomer 8 ku 92,” uvádza ďalej Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Prečítajte si aj: Bankári sa búria proti novej legislatíve, zákon má Slovákom pomôcť ušetriť na hypotéke

txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.