V Bratislave má vyrásť nová nemocnica. Rázsochy to však nebudú

  • Nová univerzitná nemocnica nemusí stáť v lokalite Rázsochy
  • Ministerka zdravotníctva Dolinková čaká na záverečnú správu Najvyššieho kontrolného úradu
Ekonomika Ministerka zdravotníctva chce v Bratislave novú nemocnicu
Ministerka zdravotníctva chce v Bratislave novú nemocnicu. Zdroj: shutterstock.com/ninoon a health.gov.sk/?vedenie
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nová univerzitná nemocnica v hlavnom meste Slovenska je na programe už niekoľko rokov. Jej cieľovou destináciou mali byť Rázsochy, ale nakoniec to môže byť úplne inak. Informoval o tom denník SME.

Aktuálna vláda Slovenska pod vedením Roberta Fica (Smer-SSD) by sa mala tomuto projektu venovať už začiatkom roku 2024. Všetko má aktuálne pod palcom ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Stále však čaká na záverečnú správu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), aby mohla nový návrh predložiť do pléna parlamentu. Podľa jej vlastných slov mali už predbežné stretnutie s NKÚ, kde dostali niektoré čiastkové informácie, čo sa týka procesu, prípravy a čerpania peňazí z plánu obnovy na pôvodný projekt Rázsochy.

Lokalita novej nemocnice zrejme nebudú Rázsochy

Lokalita novej nemocnice zrejme nebudú Rázsochy. Zdroj: shutterstock.com/hxdbzxy

Rázsochy sa však možno stanú minulosťou a symbolom veľkého zlyhania niekoľkých vlád. Ministerka Dolinková totiž potvrdila informáciu, že nová univerzitná nemocnica v Bratislave nemusí stáť v lokalite Rázsochy.

Dodala, že nemocnica možno bude mať inú lokalitu v rámci hlavného mesta, ale nie je to zatiaľ uzatvorené, pretože je nutné podrobné preskúmanie situácie. Zároveň sa ministerka zdravotníctva bude riadiť hlavne odporúčaním NKÚ.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Fiasko menom Rázsochy

Nemocnica v Rázsochách sa vlečie už viac ako 35 rokov. Nové univerzitné pracovisko malo stáť už v 90. rokoch minulého storočia v mestskej časti Lamač. Aktuálne je tam len rovná plocha, pričom nie je jasné, či tam vôbec nová nemocnica niekedy vyrastie.

Verejnú súťaž na projekt vyhlásili už v roku 1969 na čele s hlavným architektom Jindřichom Martinom, pričom projektovú dokumentáciu schválili 28. marca 1985.

Mečiarova vláda v roku 1997 odsúhlasila návrh financovania prioritných zdravotníckych stavieb v prechodnom období, kde patrila aj Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava-Rázsochy. Toto uznesenie ale zrušila Dzurindova vláda.

Od roku 1987 investovali vlády SR do tejto nemocnice milióny slovenských korún. Na rozsiahlom pozemku boli implementované inžinierske siete, časť vzduchotechniky, kotolňa, pričom takmer hotová bola aj trafostanica a čistiareň odpadových vôd. Lôžková časť mala vybudované vnútorné steny a priečky spolu s osadenými oknami.

Od roku 2003 budova chátrala, až v roku 2019 sa začalo s búracími prácami pod vedením premiéra Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Projekt znovu ožil minulý rok spolu s ambicióznym plánom vtedajšieho premiéra Eduarda Hegera (vtedy OĽANO, dnes Demokrati).

Ten chcel totiž postaviť nemocnicu Rázsochy z peňazí z plánu obnovy, ale neúspešne. Politická strana Hlas-SD opakovane žiadala Hegera, aby priznal svoje politické zlyhanie a vyčlenil peniaze určené na výstavbu národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy zo štátneho rozpočtu. To sa ale tiež nepodarilo.

Prečítajte si aj: Ceny plynu a elektriny prudko padajú. Budeme platiť nižšie účty?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.