- Skontrolujte si mrazničky, tento výrobok sa totiž nachádzal na slovenských pultoch.
- Konzumácia tejto potraviny môže spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti.
Je to grampozitívna baktéria a jediný patogénny druh medzi doteraz opísanými listériami. Táto baktéria dokáže rásť v širokom teplotnom rozmedzí od 4 °C do 60 °C a je odolná voči vyšším koncentráciám kuchynskej soli (NaCl). Nájsť ju možno v rôznych zložkách životného prostredia, ako sú pôda a voda, a tiež u zvierat, vrátane vtákov a rýb. Uvádza to Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ochorenie listerióza môže vzniknúť po konzumácii potravín kontaminovaných touto baktériou. Medzi rizikové potraviny patria produkty živočíšneho aj rastlinného pôvodu, ako napríklad syry s plesňou na povrchu alebo vnútri cesta, prírodne zrejúce syry, tepelne nespracované alebo nedostatočne spracované mäso a mäsové výrobky (napr. tatárske bifteky), kontaminovaná listová zelenina a nepasterizované mlieko.
Listerióza sa vyskytuje sporadicky po celom svete, občas aj v malých epidémiách. Na Slovensku je jej výskyt sporadický a väčšinou ide o ľahkú formu ochorenia. Za posledných 20 rokov bolo na Slovensku hlásených 1 až 31 prípadov.
Citlivejšie na listeriózu sú určité skupiny populácie, ako napríklad ľudia s oslabeným imunitným systémom, diabetici, pacienti s nádorovými ochoreniami, tehotné ženy a malé deti. Avšak ochorieť môžu aj zdraví ľudia. Inkubačný čas, teda obdobie od konzumácie kontaminovanej potraviny po prejavenie sa ochorenia, môže byť rôzne dlhý, najčastejšie od 3 do 30 dní.
Ochorenie sa môže prejavovať ako mierne chrípkové ochorenie s pretrvávajúcou horúčkou, bolesťami svalov, nevoľnosťou a tráviacimi ťažkosťami, ako je zvracanie a hnačka. V najťažších prípadoch môže dôjsť k meningoecefalitíde (zápal mozgových blán), čo môže viesť až k smrti. U tehotných žien hrozí riziko predčasných pôrodov a potratov, najmä v druhom a treťom trimestri tehotenstva.