V akom termíne sa definitívne odstrihneme od ruského plynu? Slovensko sa už pripravuje

Ekonomika Ruský plyn prestaneme na Slovensko dovážať
Ruský plyn prestaneme na Slovensko dovážať. Zdroj: shutterstock.com/Vova Shevchuk/A08

Je to definitívne. Slovensko sa kompletne odstrihne aj od posledných metrov kubických zemného plynu, ktoré k nám ešte stále putujú z Ruska. Nájdeme si iných dodávateľov, o situácii informuje portál HNonline.

Ukrajina totiž nepredĺži zmluvu s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom. Tá aktuálna vyprší koncom roka 2024. Navyše, ruská spoločnosť neplatí za tranzit, čím porušuje dohodnuté pravidlá.

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa na tento scenár dômyselne pripravuje a je schopná prijímať plyn aj z iných zdrojov ako z Ruska. Dobrou správou je, že minimálne na najbližšiu zimu máme plynu na vykurovanie domácností dosť.

Ako sa vyjadril už aktuálne odvolaný riaditeľ SPP Miroslav Kulla, ktorého nahradil Vojtech Ferencz, tak v prvom rade sa Slovensko musí pripraviť na všetky možné scenáre, nie je to úplne v rukách SPP. Zabezpečovanie medzinárodného tranzitu v tomto prípade závisí od výsledkov konfliktu Ruska a Ukrajiny.

Čoskoro sa s ruským plynom nadobro rozlúčime

Čoskoro sa s ruským plynom nadobro rozlúčime. Zdroj: shutterstock.com/noomcpk

Pavol Kubík, hovorca spoločnosti Eustream informoval, že existuje možnosť dovozu ruského plynu cez Ukrajinu aj po skončení platnosti aktuálnej zmluvy. Išlo by o trojstrannú dohodu, kde by práve tretia strana v podobe nejakej spoločnosti preberala plyn priamo na rusko-ukrajinskej hranici a distribuovala ho následne do celej EÚ.

Aktuálne na Slovensko cez tento plynovod, ktorý vedie cez vstupný bod vo Veľkých Kapušanoch, prúdi 40 miliónov kubíkov plynu denne, z toho viac ako polovica smeruje ďalej do Rakúska.

Je to však len zanedbateľný zlomok z čias pred konfliktom, vtedy týmto plynovodom na naše územie smerovalo až 130 miliónov kubíkov ruského plynu denne. Stále spolu s Rakúskom patríme k najväčším odoberateľom tohto plynu.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Na obzore je nový dodávateľ plynu

Hovorí sa o tom, že by sme sa v budúcnosti mohli spoľahnúť na Turkménsko. Plynovod do Európy bol plánovaný ešte v 90. rokoch, ale vo výstavbe mu zabránili logistické problémy.

Krajina v strednej Ázii, ktorá hraničí s Afganistanom, Iránom, Uzbekistanom a Kazachstanom, má podľa rôznych odhadov 4. alebo 5. najväčšie zásoby zemného plynu na svete.

Oživený projekt plynovodu smerujúceho na územie Európy môže viesť popod Kaspické more do terminálu v Turecku. Odtiaľ by sa distribuoval do ďalších krajín. Turkménsko väčšinu svojho plynu aktuálne dováža do Číny, kde to chce kompletne prevziať Rusko, aby nahradilo stratu európskeho trhu.

Čína sa ale vyjadrila, že vyššie odbery ruského plynu nepotrebuje, a taktiež ignoruje jeho plán vybudovať nový plynovod s názvom Sila Sibíri 2. Do Číny aktuálne putuje približne 22 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne. To je asi len 12 % z toho, na čo bol Gazprom dlhé roky zvyknutý pri odbere z Európy.

Prečítajte si aj: Rezort financií plánuje zmeny. Negatívne sa dotknú tejto skupiny ľudí

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.