Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina. Aké budú vaše možnosti?

  • Zmena v predaji vajec prinesie výzvy nielen pre chovateľov a obchodníkov, ale aj pre spotrebiteľov.
  • Hydinári tvrdia, že na prechod k alternatívnym formám chovu potrebujú asi 50 miliónov eur.
  • Už teraz môžeme v mnohých supermarketoch pozorovať zmeny.
Novinky Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina
Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina. Zdroj: Shutterstock.com/TY Lim, wavebreakmedia
Anycoin pc bannerKvakomat mobil

Od januára 2025 prestanú veľké obchodné reťazce predávať vajcia z klietkového chovu. Mnohí chovatelia sa však ešte nestihli prispôsobiť. Čo bude s ich produkciou?

Ako uvádza portál tvnoviny.sk, už o pár mesiacov nastane významná zmena v ponuke vajec v slovenských supermarketoch. Veľké obchodné reťazce sa zaviazali, že od januára 2025 prestanú predávať vajcia z klietkového chovu. Tento krok je súčasťou celoeurópskeho trendu zlepšovania životných podmienok nosníc. Pre slovenských hydinárov to však predstavuje vážnu výzvu.

Krutá realita

Ochranári dlhodobo poukazujú na nevyhovujúce podmienky sliepok v klietkovom chove. Život bez slnečného svetla na minimálnom priestore, bez možnosti čo i len roztiahnuť krídla — to je realita klietkového chovu.

Práve tieto argumenty presvedčili veľké európske obchodné reťazce, aby sa zaviazali k ukončeniu predaja vajec z klietkových chovov.

Už teraz môžeme v mnohých supermarketoch pozorovať zmeny. Na pultoch prevládajú vajcia z podstielkového chovu alebo voľného výbehu. Klietkové vajcia, ak sa ešte nájdu, pochádzajú prevažne zo slovenských fariem. Cenové rozdiely sú stále výrazné — kým za 10 kusov klietkových vajec zaplatíme okolo 2 eur, tie z voľného výbehu stoja viac ako 3 eurá.

Napriek tomu, že reťazce avizovali tento krok už pred rokmi, situácia na Slovensku nie je ružová. Stále máme na Slovensku viac ako 50 percent chovov nosníc v klietkach. Prerábka chovov napreduje pomaly najmä kvôli nedostatku financií.

Hydinári tvrdia, že na prechod k alternatívnym formám chovu potrebujú asi 50 miliónov eur. Doteraz však dostali len zlomok tejto sumy. V rámci Programu rozvoja vidieka získali dotácie vo výške milión eur. To však zďaleka nestačí.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aké majú hydinári možnosti?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

5

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.