Úvod do ťažby kryptomien – časť prvá, Bitcoin

Pre začiatočníkov Úvod do ťažby kryptomien - časť prvá, Bitcoin.
Úvod do ťažby kryptomien - časť prvá, Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/MiaStendal
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ťažiť kryptomeny môže v dnešnej dobe každý, kto má k dispozícii určitý výpočtový výkon (počnúc smartfónom a končiac špecializovaným harvérom). Práve od jeho sily potom závisí, ako efektívne bude samotná ťažba prebiehať. Celý proces je pre bežného smrtelníka dostupný hlavne vďaka ťažobným poolom (Slushpool, Flypool…). Ide o servery, na ktorých spája sily množstvo ťažiarov z celého sveta, pričom vyťažená odmena sa delí spravodlivo medzi všetkých v závislosti na výkone, ktorý poskytnú.

Efektivita ťažby

Efektivitu ako takú ovplyvňujú dve hlavné premenné, a to spotreba elektrickej energie a množstvo coinov, ktoré vyťažíte za určitý čas. Treba si takisto uvedomiť, že nie vždy aktuálna cena na trhu odzrkadľuje aj skutočnú hodnotu, ktorú konkrétna technológia reprezentuje.

Je vhodné mať o kryptomenách prehľad, aby ste dokázali určiť, čo sa najviac oplatí ťažiť. Veľmi užitočné môžu byť stránky typu whattomine.com, na ktorých sa dozviete, ktoré kryptomeny je momentálne najvýhodnejšie ťažiť s vaším hardvérom.

Práve v tom spočíva aj veľká výhoda domácej ťažby – v porovnaní s veľkými ťažobnými spoločnosťami dokážete rýchlo presedlať na menu, ktorá sa najviac oplatí ťažiť. Ak vhodne prepojíte trading a ťažbu, ste na najlepšej ceste maximalizovať svoje zisky.

Chcete sa dozvedieť o tradingu viac a zhodnotiť svoje portfólio? Nedávno sme spustili novú stránku, v ktorej nájdete profesionálne analýzy, obchodné signály a ďalšie zaujímavosti.

Na ťaženie rôznych coinov potrebujete rôzne typy hardvéru.

Ako ťažiť Bitcoin

Ak je v centre vášho záujmu Bitcoin, prakticky jediné zariadenie, ktoré ho dokáže ťažiť, je takzvaný ASIC čip (Application Specific Integrated Circuit). Ide o zariadenie, ktoré bolo vyrobené priamo na ťažbu BTC a disponuje obrovským ťažobným výkonom. Nie je však vhodné na nič iné.

Cena novších modelov sa pohybuje v tisíckach eur a na našom trhu prakticky nie sú dostupné. Ak budete mať šťastie, možno sa vám podarí nejaký uchmatnúť na stránkach ebay, amazon alebo oficiálnom webe výrobcov (Antminer, etc…). Každopádne treba počítať s dodatočnými poplatkami za clo a dph pri dovoze zariadenia z krajín mimo Európskej Únie.

Ako ťažiť Bitcoin bez ASIC minerov?

Druhým a zároveň jednoduchším spôsobom, ako ťažiť Bitcoin, je využitie služieb rôznych spoločností. Tie ponúkajú softvér, ktorý vyhodnotí vašu ťažobnú zostavu a začne ťažiť coin, ktorý je pre vás najvýhodnejší. Výťažok následne na burze vymení za Bitcoin. Samotný program je na stiahnutie zadarmo, ale za jeho používaním platíte určité percento zo svojho výkonu – takzvané developer fee.

Ak sa vám páči tento spôsob ťažby, môžete využiť napríklad služby firmy Nicehash.

Ťažba Bitcoinu týmto spôsobom sa naozaj oplatí. Aby ste však niečo reálne vyťažili, musíte si postaviť výkonný počítač s množstvom grafických kariet. Ako na to, to si povieme nabudúce v druhej časti tohto seriálu. Nenechajte si to ujsť a prihláste sa na odber notifikácií (použite zvonček v ľavom dolnom rohu obrazovky), prípadne nám dajte like na facebook.

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil