Útok na ďalší DeFi protokol! – Neznámy hacker ukradol 450 000 dolárov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Protokol (Defi) Balancer bol počas víkendu pod útokom. Hackerom sa podarilo prelomiť zabezpečenie a ukradli takmer pol milióna dolárov. Nie je tak dávno, čo decentralizované financie zaznamenali hackerský útok a následne straty financií. Naposledy útočníci pred necelými 2 mesiacmi ukradli oveľa viac kryptomien z protokolu.

DeFi v problémoch – Je nejaké riešenie?

DeFi je jeden z novších typov peňazí, ktoré majú reálne využitie. Dokonca niektorí analytici, hlavne z ETH komunity tvrdia, že Bitcoin postupne pôjde dolu vodou a na rad prídu decentralizované financie. Je tu však problém. Zdá sa že, všetky protokoly majú problém s bezpečnou.

Od začiatku roka sme boli svedkami hneď niekoľkých stoviek hackerských útokov, z ktorých pomerne veľká časť skončila úspechom. Útočníci tak ukradli veľké množstvo peňazí v stovkách miliónov. Projekty na opačnej strane skončili okradnuté a v neistote, čo bude v budúcnosti.

Nasleduje Ethereum

DeFi sa veľmi podobá ETH platforme z roku 2015 a 2016. Taktiež mal tento projekt veľké problémy a diery v svojom kóde. Úplný vrchol bol jeden z historicky najväčších hackov, ktorý prebehol na ETH v roku 2016. Ako reakcia na tento incident sa komunita rozhodla vytvoriť cez fork vylepšenú verziu tejto kryptomeny. V súčasnosti ubehli 4 roky od napadnutia ETH a od vtedy sa nič podobné nezopakovalo. Zdá sa, že prechod na verziu pomohol.

Hacker dokonca napadol protokol až 2-krát. Podľa analýzy 1inch.exchange útočník použil inteligentnú zmluvu na automatizáciu viacerých akcií v jednej transakcii. Hacker získal bleskovú pôžičku vo výške 23 miliónov dolárov na Ethereum z kryptoformátovej platformy Dydx.

Možno ťa bude zaujímať: Pohyb, na ktorý čakáme niekoľko týždňov! – Na BTC možno už čoskoro

Ako prebiehal útok?

Peniaze sa použili na výmenu Deflačného tokenu. Celkovo prebehla výmena 24-krát, po ktorej sa token znehodnotil a útočník na tom zarobil. Hacknutím siete vznikol problém s overením úkonov. Útočník tak vlastne prebral kontrolu nad sieťou, aby svoju falošnú pôžičku, ktorú si v skutočnosti nevzal, nakoniec naspäť zaplatil. Tento rok bolo napadnutých niekoľko platforiem DeFi. Vo februári bol Bzx napadnutý dvakrát, zatiaľ čo Maker v marci stratil okolo 8,3 milióna dolárov. Uniswap a Dforce boli dokonca len nedávno napadnuté. Podarilo sa ukradnúť zatiaľ rekordných 25 miliónov dolárov v kryptomenách.

Prečítaj si: Príbeh o tom, ako Elon Musk TRIKRÁT zachránil Teslu a vytvoril najcennejšiu automobilku na svete

Má DeFi skutočne budúcnosť?

DeFi nepochybne má veľké množstvo chýb, ktoré by bolo potrebné vyriešiť optimálne čo najskôr. Samozrejme, všetko sa len vyvíja. Podobne ako ETH v roku 2016 prešlo veľkou zmenou, tak aj DeFi možno už v blízkej budúcnosti môže čakať veľká zmena, ktorá opäť posunie túto technológiu o krok vpred.

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.