Ukončili ste pracovný pomer? Na tieto príspevky máte za určitých podmienok nárok

  • Zamestnanci majú nárok na odstupné a odchodné.
  • Tieto príspevky môžu dostať, ak splnia určité podmienky.
  • Tu je ich prehľad.
Ekonomika Kedy má zamestnanec nárok na obidva príspevky?
Kedy má zamestnanec nárok na obidva príspevky? Zdroj: Shutterstock.com/Dragana Gordic, yul38885
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Odstupné a odchodné sú finančné kompenzácie poskytované zamestnancovi v súvislosti s ukončením pracovného pomeru.

Podmienky a výška týchto platieb sa líšia v závislosti na konkrétnych okolnostiach a pravidlách platných v danom zamestnávateľskom prostredí.

Kedy a v akom rozsahu má zamestnanec nárok na odstupné alebo odchodné, závisí na individuálnych podmienkach a legislatíve týkajúcej sa ukončenia pracovného pomeru, uvádza portál Podnikajte.sk.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Aký je rozdiel medzi odstupným a odchodným?

Odstupné reprezentuje finančnú náhradu, ktorú má zamestnávateľ poskytnúť svojmu zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru. Nárok na odstupné vzniká v troch prípadoch.

Prvým je vzájomná dohoda o ukončené pracovného pomeru. Nárok na odstupné má aj zamestnanec, ktorý od zamestnávateľa dostal jednostrannú výpoveď z dôvodu uvedeného v jednom z piatich uvedených prípadov, no tiež môže zamestnanec dostať odstupné po tom, čo sa tak rozhodne zamestnávateľ.

Odchodné predstavuje finančnú kompenzáciu, ktorá je poskytovaná zamestnancovi, ktorý odchádza do dôchodku (prípadne invalidného dôchodku) po dlhoročnej kariére u toho istého zamestnávateľa.

Pri udelení odchodného nie je podstatný dôvod ukončenia pracovného pomeru. Rozhodujúcim faktorom je spôsob ukončenia spolupráce. V prípade okamžitého zrušenia pracovného pomeru (napríklad pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny alebo právoplatné odsúdenie zamestnanca za trestný čin) nárok na odchodné nevzniká, avšak pri výpovedi alebo vzájomnej dohode áno.

Zamestnanec má nárok na odchodné iba v prípade, ak už v čase ukončenia pracovného pomeru dosiahol oprávnenie na starobný alebo invalidný dôchodok, uvádza portál Inštitút zamestnanosti.

Žiadosť o priznanie predčasného starobného dôchodku počas trvania pracovného pomeru nie je možné podať, pretože Sociálna poisťovňa vyžaduje potvrdenie o skončení pracovného pomeru pred posúdením nároku na predčasný starobný dôchodok.

Nárok na odchodné vznikne aj v situácii, kedy zamestnanec ukončí pracovný pomer a do 10 dní po jeho skončení požiada Sociálnu poisťovňu o schválenie nároku na jeden z uvedených dôchodkov.

Výška odchodného je minimálne vo výške jedného priemerného mesačného zárobku, avšak môže byť dohodnutá individuálne alebo v rámci kolektívnej zmluvy na vyššiu sumu.

Dôležité je poznamenať, že odstupné a odchodné nie sú navzájom vylučujúce sa. To znamená, že zamestnanec môže mať nárok na oba druhy kompenzácií súčasne, pokiaľ splní uvedené podmienky.

Čo ovplyvňuje výšku odstupného?

Na výšku odstupného vplývajú štyri faktory. Prvým je dôvod ukončenia pracovného pomeru. Druhým zase dĺžka trvania pracovného pomeru zamestnanca.

Výška odstupného závisí aj od toho, či bolo dohodnuté v pracovnej zmluve, interných predpisoch alebo kolektívnej zmluve vyššie odstupné, než je zákonom garantované, no aj od spôsobu ukončenia pracovného pomeru, či už ide o vzájomnú dohodu alebo jednostrannú výpoveď zo strany zamestnávateľa.

Mohlo by vás zaujímať: 3 dávky, vďaka ktorým si môžu Slováci v roku 2024 prilepšiť. Konto im navýšia o stovky eur

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.