Túto európsku veľmoc zmáha najväčšia kríza od roku 2008

  • Realitná kríza, s ktorou bojuje Nemecko tak skoro neskončí.
  • Majiteľov nehnuteľností čakajú straty.
Ekonomika Nemecko sa topí v realitnej kríze
Nemecko sa topí v realitnej kríze. Zdroj: shutterstock.com/Zerbor
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nemecko je iba v polovici realitnej krízy, ktorá povedie v nasledujúcom období k ďalším stratám a nevýhodným predajom nehnuteľností. Uviedol to v rozhovore pre agentúru Reuters Henning Koch, šéf Commerz Real, realitného biznisu nemeckej banky Commerzbank.

Kľúčová ekonomika eurozóny zaznamenáva najväčšiu realitnú krízu od svetovej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009. Dôvodom sú vysoké investície do realitného sektora v rokoch nízkych úrokových sadzieb, po ktorom však nasledovalo prudké zvyšovanie úrokov, s čím Európska centrálna banka (ECB) začala v júli 2022.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Nemecko bude s krízou ešte nejaký čas zápasiť

„Sme presvedčení, že po dvoch rokoch realitnej krízy sme iba v jej polovici. Ďalšie dva roky nás ešte len čakajú,” povedal Koch v rozhovore pre Reuters počas veľtrhu MIPIM, najväčšom európskom veľtrhu realít a investičných príležitostí, ktorý sa konal vo francúzskom letovisku Cannes. Očakáva, že v nasledujúcom období sa z tohto trhu stiahnu ďalší investori a vlastníci nehnuteľností budú donútení k nevýhodnému predaju. „Naďalej predpokladáme, že nás čaká ešte náročná a dlhá cesta,” dodal, poukazujúc na situáciu v nemeckom sektore nehnuteľností.

Commerz Real, divízia Commerzbank, v ktorej banka kontroluje 100 %, patrí k najväčším vlastníkom realít v Nemecku. Navyše, celosvetovo kontroluje realitné aktíva v hodnote zhruba 34 miliárd eur.

Prečítajte si aj: Slovensko sa rúti k bankrotu. Sme na tom horšie ako Gréci, či Taliani