Zatiaľ čo krypto-trh na čele s Bitcoinom rastie nevídaným tempom, veľké finančné inštitúcie si začínajú všímať tento rodiaci sa fenomén a reagujú naň. Nikolaos Panigirtzoglou – globálny stratég JP Morgan nedávno vyhlásil, že regulované Bitcoin futures legitimizujú toto platidlo. Turecká centrálna banka sa ním cíti byť ohrozená.
Viac info. o Bitcoin futures na regulovaných burzách nájdete v tomto článku.
Mladí ľudia bankám neveria
Veľa štúdií, vrátane IQ research od Facebooku, ukazuje na smutnú skutočnosť, že až 90% mladých ľudí na celom svete neverí finančným inštitúciám a necítia sa byť súčasťou systému. Podobné nálady v minulosti vyprovokovali revolúcie. Internet nám dal možnosť robiť veci inak a prvé lastovičky signalizujúce zmenu už prileteli.
Decentralizované systémy ako Bitcoin (mena) alebo Ethereum (počítač) v posledných rokoch výrazne zasiahli do nastoleného centralizovaného systému riadenia spoločnosti. Bitcoin nepotrebuje centrálnu banku. Ľudia si posielajú transakcie priamo, nie cez prostredníka – autoritu, ktorá kontroluje, že nikto “nepodvádza.”
“Vo svete, kde sa dá platiť Bitcoinom, sú banky zbytočné.”
Turecká centrálna banka v Bitcoine vidí hrozbu
Ak bude pokračovať exponenciálny rast objemu transakcií, ceny a infraštruktúry Bitcoinu, nevyhnutne sa z neho stane veľký komponent globálneho finančného sektoru, konkurent fiat mien vydávaných vládami a centrálnych bánk.
“Digitálne meny vytvárajú nové riziko pre centrálne banky, vrátane ich kontroly nad peňažnými zásobami, cenovej stability a menovej politiky, povedal guvernér Tureckej centrálnej banky – Murat Cetinkaya. Digitálne meny môžu hrať dôležitú úlohu pri prechode na bezhotovostnú ekonomiku (ekonomika bez papierových peňazí) a technológie, ktoré využívajú, môžu zrýchliť súčasné platobné systémy.”
Pre Bloomberg napísal Eric Lam – novínár, ktorý pokrýval konferenciu v Istanbule.
Môže vás zaujímať: Marketcap v roce 2018 dosáhne 2 bilionů dolarů
Decentralizované platobné systémy skutočne predstavujú riziko pre banky. V decentralizovanom svete neexistujú prostredníci, tretie strany, ktoré zabezpečujú chod systému, iba sieť, snažiaca sa dosiahnuť konsenzus.
Ďalšia generácia už v roku 2040 nebude poznať svet bez Bitcoinu. Myšlienka bánk sa stane absurdnou. Dovtedy už snáď vzniknú aj prvé veľké decentralizované sociálne siete. Bohužiaľ, momentálne sa musíme uspokojiť s tými centralizovanými. Na jednej z nich nájdete aj Kkryptomagazin. Sledujte nás na facebooku a nezmeškajte žiadnu horúcu novinku. Ak sa nás chcete niečo opýtať, resp. napísať svoj názor, pripravili sme pre vás nové fórum o kryptomenách.