Trhový expert predpovedá najväčšiu inflačnú krízu

  • Gordon Johnson očakáva najhoršiu inflačnú krízu v histórii
  • Analytik obviňuje Jeroma Powella a Janet Yellenovú a ich menovú politiku
  • Gordon Johnson upozornil, že americké úrady predstavujú Ponziho schému
Novinky Inflácia ešte nepovedala posledné slovo
Inflácia ešte nepovedala posledné slovo. Zdroj: shutterstock.com/Elpisterra/Hayden Dunsel/Sidenko Tatiana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti GLJ Research Gordon Johnson očakáva, že na globálnom trhu nastane prudký pokles cien akcií, komodít ale aj kryptomien. Obvinil Jeroma Powella a Janet Yellenovú z ich menovej politiky a upozornil, že predstavujú hlavnú príčinu vzniku najväčšej inflačnej krízy, uvádza Finbold. Inflácia údajne opäť narastie.

Údajne má nastať najhoršia inflačná kríza

Inflácia nedávno zaznamenala rekordné tempo rastu a centrálne banky sa rozhodli následne zvyšovať úrokové sadzby. To spomalilo ekonomiku, no akciový trh prekonáva stále vyššie historické maximá. Práve protichodné správanie trhov by mohlo naznačovať, že aktíva sú nadhodnotené a blíži sa pád.

Gordon Johnson uviedol, že zníženie inflácie takmer na úroveň inflačného cieľa predstavuje len dočasný stav. Súčasný inflačný model v USA prirovnal k obdobiu od roku 1966 až 1982. Na základe toho si myslí, že ceny opäť stúpnu. Údajne uvoľňovanie menovej politiky môže paradoxne situáciu ešte zhoršiť, keďže do obehu sa budú emitovať nové peniaze.

Analytik zašiel oveľa ďalej keď upozornil, že americké úrady predstavujú Ponziho schému. Argumentoval tým, že sa platí infláciou a najbohatšia vrstva stále bohatne. Z tohto dôvodu má byť najbližšia inflačná kríza tou najhoršou. Pred podobným scenárom varoval aj Robert Kiyosaki, ktorý dokonca verí, že akciový trh klesne o 70 %. Všeobecne autor bestselleru odporúča držať zlato, striebro, Bitcoin a nakupovať nehnuteľnosti.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Keď inflácia zničí peniaze

V niektorých krajinách sa inflačná kríza naplno prejavuje už dnes. Ide ale o krajiny, v ktorých centrálne banky nereagujú tak rýchlo alebo má menová politika nedostatky. V súčasnosti má najvyššiu infláciu Argentína na úrovni až 211 % z decembra 2023. Argentínska vláda takmer štvornásobne zvýšila množstvo peňazí v obehu počas 30-ročného obdobia.

Po Argentíne nasleduje Libanon s infláciou 192 % taktiež za december 2023 a Venezuela s hodnotou 107 % za január 2024. Len pre porovnanie, inflácia v eurozóne je v súčasnosti na úrovni 2,8 % a svoj vrchol zaznamenala v októbri 2022 na hodnote 10,6 %. V USA je na úrovni 3,1 % a na Slovensku je inflácia 5,92 %.

V dôsledku nekonečného boja s infláciou vzniká riziko, že globálne trhy sa zrútia. Dokonca cenový vývoj najznámejšieho akciového indexu S&P 500 signalizuje vysokú koreláciu s rokom 1929. Dosahuje až 0,94 bodu, čo predstavuje vysokú podobnosť s doposiaľ najväčším krachom akcií v USA.

Mohlo by ťa zaujímať: Táto krajina bojuje s infláciou po svojom. Svoju menu chce prepojiť so zlatom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.