Traja weboví giganti, ktorí by mohli a mali využiť blockchain

Novinky Traja weboví giganti
Traja weboví giganti, zdroj: shutterstock.com/Autor: Surinam
Wallstreetpepe PC banerAnycoin mobil banner

O tom, že internet prenikol skrz naše životy a stáva sa jeho dennou súčasťou niet najmenších pochýb. Z jeho rozmachu ťažia predovšetkým online spoločnosti, z ktorých niektoré prerástli do skutočných gigantov. Napriek tomu, že nám ponúkajú prístup k veciam, ktoré máme radi (filmy, hudba, alebo online nakupovanie v e-shopoch), sa prívrženci blockchain technológií domnievajú, že ich služby by sa pomocou decentralizácie mohli stať ešte lepšími a atraktívnejšími pre koncového užívateľa.

Dnes je totiž štandardom, že webová stránka a databáza sú navzájom prepojené. Ak ale vezmeme do úvahy decentralizáciu, nastáva tam stav, kedy práve databáza nepatrí tvorcom / vlastníkom webu, ale je tvorená komunitou. Tá môže na jej základoch vytvoriť množstvo vedľajších biznis modelov.

Môžeme to vnímať nasledovne – ak by bol web už od svojho začiatku decentralizovaný, mohli by ste si trebárs v roku 2003 vytvoriť profil na sociálnej sieti Friendster (pre neskôr narodených – išlo o jednu z prvých významnejších sociálnych sietí, založenú v Kuala Lumpur, ktorá umožňovala kontaktovanie členov, zdieľanie obsah či pozývanie sa na rôzne udalosti). Následne, keď na trh vstúpil MySpace (rok 2005), nebolo by potrebné vytvárať si nový profil. Jednoducho by ste len dali povolenie pre MySpace, aby čerpalo informácie z účtu, ktorý ste si predtým vytvorili na Friendsteri. Nemali ste dosť priateľov na MySpace ? Ak by bol web decentralizovaný a oslovil by vás Facebook, jednoducho by sa databázy prepojili a vy by ste mali účet aj tam.

Samozrejme, každá nová webová platforma sa snaží na trh prichádzať s novými funkciami a osloviť širšiu skupinu ľudí. Je teda prirodzené, že ľudia vrámci sociálnych sietí migrujú. Vyššie uvedené by však predišlo strateniu kontaktov, ktoré máte na predošlej platforme a nutnosť prenášať všetok obsah, pod vaším profilom. Novodobí developeri to pochopili a výzvy sa chytili. Do kariet im nahráva aj fakt, že kým v minulosti museli investovať predovšetkým vlastný kapitál, v dnešnej dobe vďaka ICO (inital coin offering) majú možnosť financovať svoje startupy pomocou peňazí drobných investorov.

Eliminácia eBay?

Človek by predpokladal, že najlepším miestom na predaj určitého druhu tovaru bude cielený trh pre daný produkt. Napríklad, predávať komiksy na bazáre s knihami. eBay však dokázal, že toto tvrdenie nie je správne. Potvrdil, že je výhodnejšie ponúkať rôzne produkty na jednom mieste, nakoľko zákazníci majú tendenciu nakupovať radšej viacero vecí na overenej platforme.

Kým v súčasnosti nič nebráni predávať svoj produkt na špecializovaných stránkach a zároveň aj na platformách ako je eBay, sofistikovaný softvér by dokázal túto dualitu eliminovať. Zabránil by tak možnosti, že by sa ten istý tovar predal dva krát. Tým pádom, ak by sa napríklad spomínaný komiks predal cez stránku ‚A‘, stránka ‚B‘ by tento fakt zaznamenala a okamžite označila produkt ako predaný.

Práve touto možnosťou sa zaoberá aktuálne prebiehajúce ICO spoločnosti Listia. Tá svoj token – Ink Protocol [INK] – v počte 15 miliónov kusov, začne ponúkať od 29. januára tohto roka.

Alternatíva k YouTube

YouTube je už dlhú dobu jednoznačnou jedničkou na trhu s možnosťou zdieľania, či vyhľadávania videí. V poslednej dobe však vzniklo napätie medzi spoločnosťou a tvorcami obsahu. YouTube totižto postupne znížil ich podiel na výnosoch a využíva viac príjem z reklám.

Nová generácia startupov sa domnieva, že decentralizácia podobných platforiem umožní tvorcom obsahu komunikovať priamo so svojím divákom s použitím kryptomien. Súčasne budú mať návštevníci stránok viacero možností ako sa ich aktivita speňaží. Môže to byť zobrazovanie reklamy, ale aj poskytovanie časti svojej výpočtovej sily k fungovaniu systému (mining).

Ako uviedol CEO spoločnosti Flixxo, Adrian Garelik, Bittorrent — s viac ako 250 miliónmi používateľov — by bol v súčasnosti schopný poskytnúť dostatočné množstvo obsahu pre takúto decentralizovanú službu. Bittorrent vznikol v roku 2001 práve ako decentralizovaná služba, ktorá sa zameriava na vzájomné zdieľanie obsahu medzi užívateľmi namiesto toho, aby využívala pripájanie sa na jeden centrálny bod. Garelik zároveň predpokladá, že torrentová sieť by sa mohla stať oveľa mohutnejšou a rozšírenejšou, ak by ľudia zdieľajúci obsah boli platení v kryptomenách. A práve táto sféra by mohla byť zaujímavá pre kryptomeny ako Stream, Theta a Livepeer, ktoré sa zaoberajú decentralizovaným zdieľaním súborov.

Hudba nie len z Apple Music

Ako dlho vám trvá vytvoriť si playlist na jednotlivé fázy dňa? Máte jeden, ktorý počúvate počas práce, ďalší na cestu v autobuse domov, iný pri cvičení vo fitnes centre a špeciálny k obedu s partnerkou? Ak áno, istotne to chcelo dlhšiu dobu hľadania skladieb, ktoré máte radi. A istotne ste značné množstvo zabudli pridať. Toto je jedna zo stránok na ktorú sa zameriavajú online spoločnosti, ktoré streamujú hudbu. Používatelia Apple Music vytvárajú playlisty, označujú populárne skladby, či sledujú aktuálne novinky jednotlivých hudobníkov. A keďže tieto dáta sú lukratívnym artiklom pre poskytovateľa služby, prenesenie profilu na inú službu je často obtiažne, alebo nemožné.

Spoločnosť Blokur, ktorú mimochodom založil bývalý člen exekutívy Universal Music, plánuje priniesť možnosť prenesenia si svojej identity v rámci rôznych hudobných platforiem. Tým umožní ľudom zachovať svoje playlisty, obľúbené skladby, či sledovaných hudobníkov. Zároveň poskytne profily fanúšikov, z čoho sa dá ťažiť predovšetkým pri cielenej reklame. Spoločnosť na začiatku Októbra vyzbierala 1.2 milióna dolárov, takže to vyzerá, že jej rozbehu na ethereum blockchaine už nič nestojí v ceste.

Ako vidíte využiteľnosť technológie blockchain v týchto oblastiach vy? Ak vás daná problematika oslovila, vyjadrite svoj názor pod článkom, alebo na našom fóre.

Stojí za návštevu:

https://www.flixxo.com/
https://www.listia.com/
https://livepeer.org/
http://www.blokur.com/

O aktuálnych ICO sa dozviete viac v ICO sekcii nášho fóra, alebo v časti o altcoinoch.

Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.