Trading na burze
Trading na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Jes2u.photo

Psychológia na trhu je jeden zo základných pilierov, ktorý by mal mať úspešný obchodník vyladený. Trading síce nie je náročná fyzická práca, dokonca ani nemusí zaberať veľa času. Swingoví traderi napríklad strávia denne pri obchodovaní okolo 15 minút. Dokonca aj niektorí scalp traderi za hodinu realizujú jeden obchod a to im stačí. Avšak práve psychická náročnosť môže mať veľký vplyv na naše obchody. A to si často prakticky ani neuvedomíme.

Straty vs. zisk

Na burze sa obchoduje s peniazmi. O peniaze nikto nechce prísť. A práve keď strácame peniaze, tak sa z tradingu môže stať poriadna divočina. Podľa výskumov človek až 2-násobne viac prežíva emócie, keď nejaké peniaze stratí, ako keď získa. Platí to aj v tradingu.

A, samozrejme, tento fakt chceme z tradingu vypustiť. My sa optimálne, aj keď je to náročná práca, chceme dostať na takú úroveň, kde realizovaná strata bude mať rovnaký vplyv na našu myseľ ako realizovaný zisk. Pokiaľ to tak nie, je jasné, že robíme niečo zlé.

Začiatočník? Nevadí! V našej VIP skupine sa okrem prvého nákupu kryptomien naučíš ziskovo obchodovať na burze a staneš sa profesionálnym obchodníkom. Čaká ťa viac ako 15 kurzov a 200 hodín vzdelávania. Navyše v rámci členstva získaš kompletný prístup k 50 analýzam a všetkým našim otvoreným obchodom. To všetko len od 40 EUR na mesiac. >>>Objednať VIP členstvo<<<

Jednoducho povedané, emócie do tradingu nepatria a my musíme bez ohľadu na výsledok brať obchod, akoby šlo len o jeden z tisícov obchodov, ktoré sme realizovali za celý život. Samozrejme, nikto nechce na účte vidieť veľa mínusových čísiel, ale pokiaľ máme vybudovaný obchodný systém, ktorý počíta aj s takouto možnosťou, tak nie je čo riešiť.

Prečítaj si aj: Čo robiť, keď trh stagnuje?

Psychológia a trading – Čo si musíme uvedomiť?

Aj úspešný obchodník zažije sériu Stop Loss obchodov. Avšak ide len o krátkodobý vývoj portfólia a ziskov, ktorý nie je taký dôležitý. Dôležité sú v prvom rade ročné výsledky, prípadne dosiahnuté výsledky za posledných 10 rokov.

Samozrejme, pokiaľ si len začiatočník a obchodný systém ti nefunguje, respektíve nie je ziskový, tak za takýchto okolností sa nič vážneho nedeje. Nastavenie indikátorov sa dá hocikedy zmeniť, rovnako MM či RRR, ale straty sa vrátiť už nikdy nedajú. Preto obchoduj s rozumom a radšej s menším kapitálom, pokiaľ si neveríš.

Autorom tohto článku je Ľuboš z projektu Bitcoin Skupina. Spojili sme sa s Trading11.com a vytvorili spoločné členstvo, ktoré v oblasti obchodovania na burze nemá na česko-slovenskej scéne konkurenciu. Viac informácií získaš na tomto odkaze.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.