Obchodná vojna medzi Európou a Čínou sa vyostruje

  • Čína obviňuje EÚ, že ukladá vážne obmedzenia na vývoz technológií
  • Európska únie chce ochrániť domáci trh a zároveň aj zvýšiť export do Číny
Novinky Európa a Čína majú nezhody v obchodnej politike
Európa a Čína majú nezhody v obchodnej politike. Zdroj: shutterstock.com/Casablanca Stock
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čína deň pred samitom s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie (EÚ) odmietla obchodnú politiku Bruselu ako nezmyselnú.

„Ak európska strana na jednej strane ukladá vážne obmedzenia na vývoz výrobkov špičkových technológií do Číny a na druhej strane dúfa, že sa jej podarí výrazne zvýšiť export do Číny, nemusí to byť v súlade so zdravým rozumom,” povedal v stredu v Pekingu hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

V centre obchodného sporu medzi Pekingom a Bruselom je obrovský obchodný deficit v prospech Číny. Ten bude témou štvrtkového stretnutia delegácie EÚ na čele s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou s čínskou hlavou štátu a straníckym lídrom Si Ťin-pchingom.

Čína škodí európskemu trhu

Von der Leyenová pred odchodom do Pekingu uviedla, že členské štáty Únie nebudú dlhodobo tolerovať nerovnováhu v obchodných vzťahoch. Európske spoločenstvo podľa nej uprednostňuje riešenie na základe rokovaní, je ale pripravené použiť nástroje na ochranu svojho trhu. Podľa údajov EÚ dosiahol obchodný deficit s Čínou v poslednom období takmer 400 miliárd eur.

Podľa hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí toto číslo neodráža skutočný stav obchodu medzi Európou a Čínou, pretože viac ako tretina objemu vývozu európskych spoločností do Číny sa vracia späť do Európy. Zdá sa, že Čína má obchodný prebytok, Európa ale dostáva „značný” podiel na zisku, povedal Wang Wen-pin

Okrem obchodného deficitu sa chcú zástupcovia EÚ venovať aj nespravodlivým podmienkam, ktorým čelia európske spoločnosti v Číne. Naopak, Peking pravdepodobne poukáže na prebiehajúce vyšetrovanie Bruselu týkajúce sa čínskych dotácií na elektronické automobily a plány EÚ znížiť závislosť od Číny v kritických oblastiach.

Prečítajte si aj: Čína má nadrozmerné výrobné kapacity. Naháňajú strach ostatným krajinám sveta