Toto je 10 zlozvykov, ktorými denne sabotujete svoju vlastnú produktivitu

  • Odhaľte 10 zlozvykov, ktoré vám denne sabotujú produktivitu.
  • Naučte sa, ako ich efektívne odstrániť.
Off topic Zlozvyky, ktoré zabíjajú produktivitu
Zlozvyky, ktoré zabíjajú produktivitu. Zdroj: shutterstock.com/Marko Aliaksandr
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Produktivita je v dnešnej hektickej dobe kľúčovým faktorom úspechu ako v pracovnom, tak aj v osobnom živote. Bohužiaľ, mnoho z nás má zlozvyky, ktoré nám bránia dosiahnuť náš plný potenciál a efektívne využívať náš čas.

Tu je 10 najbežnejších zlozvykov, ktorých sa dopúšťame, a tým každodenne sabotujeme svoju vlastnú produktivitu.

Prokrastinácia

Odkladanie úloh na neskôr je jedným z najväčších zabijakov produktivity. Namiesto toho, aby sme sa pustili do práce hneď, často strácame čas zbytočnosťami a potom sa dostávame pod tlak blížiacich sa deadlinov.

Ako s tým bojovať

Riešením je rozdeliť si veľké úlohy na menšie zvládnuteľné časti a stanoviť si presný plán, kedy sa im budeme venovať. Tiež pomáha odmeniť sa za dokončenie čiastkových krokov.

 

Multitasking

Hoci sa môže zdať, že robením viacerých vecí naraz ušetríme čas, opak je pravdou. Pri prepínaní medzi rôznymi činnosťami strácame koncentráciu a trvá nám potom dlhšie sa znovu do úlohy ponoriť. Namiesto toho sa oplatí sústrediť sa naplno vždy len na jednu vec a dotiahnuť ju do konca. Až potom prejsť k ďalšej úlohe.

Nedostatok spánku

Či už kvôli ponocovaniu alebo rannému vstávaniu, nedostatočný spánok má veľmi negatívny vplyv na našu produktivitu. Keď sme nevyspatí, horšie sa sústredíme, sme pomalší a robíme viac chýb. Preto je dôležité dopriať si každú noc aspoň 7-8 hodín kvalitného spánku. Pred spaním je vhodné sa hodinu venovať nejakej pokojnej aktivite a vyhnúť sa kofeínu a obrazovkám.

Ideálny spánok

Ideálna teplota v spálni pre kvalitný spánok by sa mala pohybovať v rozmedzí od 16 do 19 °C. Pri týchto teplotách telo prirodzene produkuje melatonín, hormón, ktorý navodzuje spánok, a chladnejšie prostredie tiež bráni nárastu telesnej teploty počas noci.

Späť
Strana 1/4Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.