Trh s kryptomenami je teraz poriadne volatilný a aj keď sa zdá, že bude naďalej stúpať, nič nie je na sto percent isté. Vždy si treba dávať pozor a pre každý prípad ochrániť svoje portfólio pred znehodnotením. Tu je päť rád, ako na to:
Používajte stoploss
Toto je úplne najdôležitejšia vec, ktorú by mal každý trader využívať. Použiť stoploss je jediný efektívny spôsob, ako ochrániť portfólio pred stratami. Možno veľa ľudí s týmto názorom nesúhlasí. Tak prečo ho teda používať? Predstavte si, že niekto bez zadania stoplossu drží Bitcoin už tretí rok od hodnoty 20 000 USD. Alebo iné altcoiny, ktoré nakúpil na vrchole a teraz drží 95 % stratu na portfóliu. Nebolo by lepšie zatvoriť napríklad v 5 % strate a otvoriť ďalšie obchody, s ktorými by som dohnal stratu? Ako držať aktívum niekoľko rokov v extrémnej strate? Samozrejme, že základ každého úspešného tradera je používať stoploss. Nič iné už neexistuje, čo by dokázalo ochrániť účet pred stratou.
Držte sa svojej stratégie
Stoplossom by článok síce mohol bez problémov skončiť, pretože práve ten je úplným kľúčom k úspechu, ale predsa sa nájde niekoľko ďalších zaujímavých spôsobov, ako ochrániť kapitál. Pokiaľ ste hodler, tak dodržiavajte svoju stratégiu. Nesnažte sa za každú cenu po menšom či väčšom poklese predávať, či nakupovať. Ide o dlhodobú investíciu a až po niekoľkých rokoch môžeme hodnotiť, či vaša stratégiu mala úspech alebo nie.
Premýšľajte a skúmajte
Toto je jeden zo spôsobov, ktorý môže každého tradera posunúť ďaleko vpred. Pokiaľ sa vám nedarí. Máte veľa stratových obchodov. Nič vážne sa nedeje, aj straty patria k tradingu, hlavne u úplných začiatočníkov. Niekedy je dobré úplne zmeniť obchodnú stratégiu. Dokonca často môže pomôcť zmena indikátora, či patternov na základe ktorých obchodujete.
Presúvajte kapitál
Jedna z častých chýb u začiatočníkov je to, že všetko vsadia na jednu kartu. Za celý svoj kapitál nakúpia jedno aktívum a to držia často niekoľko rokov. Ide skôr už o takú lotériu, pretože nie všetko musí rásť. Síce je pravda, že keby niekto kúpil XRP či ETH miesto napríklad BTC pred 5 rokmi, tak by bol v omnoho väčšom zisku. Ale nikdy nevieme, ktoré aktívum bude práve to najziskovejšie. Preto sa snažme kapitál diverzifikovať do viacerých aktív. Prípadne okrem BTC vlastniť napríklad aj niekoľko gramov zlata alebo ktoréhokoľvek iného aktíva.
Nepanikárte
Posledným spôsob ako ochrániť kapitál pred stratou bude skôr povzbudzujúci. V týchto ťažkých časoch, keď všetko stráca, je dôležité zachovať chladnú hlavu. Pokiaľ sme si vedomí do čoho ideme a kde máme investované, tak nie je dôvod na paniku. V minulosti už bolo toľko veľkých prepadov, či recesií, ale vždy sa silné projekty vrátane Bitcoinu spamätali a prekonali svoje ATH. Je len otázkou času, kedy sa Bitocin opäť bude obchodovať za niekoľko desiatok tisíc USD.