TOP 5 kryptomien, ktoré boli ziskové v posledných dňoch
TOP 5 kryptomien, ktoré boli ziskové v posledných dňoch. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Thongden Studio

Trh s kryptomenami posledný týždeň klesal. Bitcoin klesol od 27. mája o 13,47 % na minimum 18 700 30. júna a v čase písania článku sa obchoduje za 19 100. Klesajúci trend sa prejavil aj na minimálnom raste kryptomien z top 100. Napriek tomu si niektoré projekty prirátali zisky. Pozrime sa spoločne, ktorých TOP 5 kryptomien malo najvyššie zhodnotenie za posledných 7 dní.

1. Terra Classic USD (USCT)

Na prvom mieste so ziskom 505 % za posledných 7 dní sa umiestnil stablecoin spoločnosti Terra, ktorý sa pôvodne nazýval UST. Umiestnenie na prvom mieste je prekvapivé, keďže o kryptomene už nemožno hovoriť ako o stablecoine, lebo jej hodnota „stabilná“ už dávno nie je. USCT sa obchoduje za 0,057236 dolára z pôvodného 1 dolára, ktorý minca mala udržať. Nárast o 505 % ukazuje, že stále existujú špekulanti, ktorí sú ochotní riskovať svoj kapitál, zahrávať sa s cenou a zarobiť na niečom, čo je v procese rozkladu, keďže kryptomena je nefunkčná a nespĺňa už kritéria stablecoinu.

Graf: USCT/BUSD. 4H
Graf: USCT/BUSD. 4H. Zdroj: Tradingview

2. ECOMI (OMI)

Druhou kryptomenou, ktorá si pripísala zisk 10 % za posledných niekoľko dní, je projekt ECOMI (OMI). ECOMI je technologická spoločnosť so sídlom v Singapure, ktorá je lídrom v oblasti digitálnych zberateľských predmetov. So špecializovanou hardvérovou peňaženkou a poprednou svetovou mobilnou platformou NFT – VeVe – ponúka spoločnosť komplexné služby v oblasti digitálnych zberateľských predmetov, ktoré prinášajú popkultúru a zábavu do 21. storočia. Token OMI (natívne aktívum ekosystému ECOMI) je základom transakcií na platforme a ponúka držiteľom celý rad utilít v rámci digitálnej zberateľskej platformy VeVe. (Coinmarketcap)

Podľa portálu CoinGecko sa token OMI nachádza na 99. mieste podľa trhovej kapitalizácie. OMI sa obchoduje za 0,0014 dolára a dá sa kúpiť na burzách OKX alebo Gate.io.

Graf: OMI/USDT. 1T.
Graf: OMI/USDT. 1T. Zdroj: Tradingview

3. Tenset (10SET)

Zisk 3,7 % si za posledné dni pričítal projekt Tenset s tokenom 10SET. Ide o blockchainový projekt, ktorý má ambíciu byť mostom medzi kryptomenovými aktívami a tradičným akciovým trhom. Využíva deflačný token novej generácie ETF2.0, ako aj inteligentnú metódu stakingu. Jeho cieľom je urýchliť prijatie kryptomien a blockchainu finančnými trhmi. Podľa svojej oficiálnej webovej stránky využíva súčasný stav ekonomiky, ktorá sa blíži k štvrtej priemyselnej revolúcii. (Coinmarketcap)

Token 10SET sa nachádza na 58. mieste v rebríčku kryptomien podľa celkovej kapitalizácie a obchoduje sa 3,88 dolára za token (CoinGecko).

Graf: 10SET/USDT. 1D
Graf: 10SET/USDT. 1D. Zdroj: Tradingview

4. Evmos (EVMOS)

Zisk 2,1 % získala kryptomena Evmos, komunikačný protokol známy tiež ako IBC; IP vrstva pre blockchainy. IBC je v súčasnosti najbezpečnejší a decentralizovaný spôsob presunu aktív medzi rôznymi blockchainmi, ktorý odomyká interoperabilitu medzi viacerými reťazcami. Token EVMOC má hodnotu 2,17 dolára.

Graf: EVMOS/USDT. 4H.
Graf: EVMOS/USDT. 4H. Zdroj: Tradingview

5. USDD

Piatou kryptomenou, ktorá si v čase poklesov pripísala zisk 1,3 %, je opäť stablecoin. Tentokrát ide o stablecoin USDD, za ktorým stojí Tron Dao. USDD je decentralizovaný algoritmický stablecoin, ktorý funguje na podobnom princípe ako dnes nefunkčný stablecoin UST. Už dnes však existujú názory, že ide o Ponziho schému a časom ho čaká rovnaký osud, ako UST Terry, keďže ponúka ešte väčšie úroky (okolo 40 %), ako povestný protokol Anchor.

V čase písania článku sa USDD obchoduje za 0,9907 dolára a nachádza sa na 57. mieste v rebríčku kryptomien podľa trhovej kapitalizácie.

Čítaj ďalej: Graf na dnes: benzín aj nafta opäť zdraželi, hrozí riziko 4 eur za liter?