Títo Slováci by mali utekať do dôchodku čo najskôr. Získajú oveľa viac peňazí

  • Slováci blízko dôchodkového veku by mali zvážiť skorší odchod do penzie.
  • Sociálna poisťovňa ponúka výraznú valorizáciu dôchodkov o 14,5 percenta.
  • Žiadatelia o predčasný dôchodok môžu navyše získať aj štedrejší trinásty dôchodok.
Novinky Dôchodok by mnohí Slováci nemali odkladať
Dôchodok by mnohí Slováci nemali odkladať. Zdroj: shutterstock.com/Evgeny Atamanenko
Okazio PCBitmarkets

Dôchodok v mnohých prípadoch netreba odkladať. Týka sa to predovšetkým tých Slovákov, ktorým do starobnej penzie chýba len niekoľko mesiacov. Ak teraz požiadajú o predčasnú penziu, čaká ich vyššia valorizácia a navyše aj štedrý trinásty dôchodok. Na tému upozornil DenníkN.

Prečo treba zvážiť nástup do penzie

Sociálna poisťovňa v roku 2024 valorizuje novopriznané dôchodky o 14,5 %. Slováci, ktorí požiadajú o predčasnú penziu a Sociálna poisťovňa im ju prizná ešte v decembri, automaticky dostanú dôchodky zvýšené o 14,5 percenta. Od januára bude valorizácia omnoho nižšia. Dôchodky sa budú zvyšovať len o 2,1 %.

Dôležitú úlohu pri výpočte dôchodku zohráva aj aktuálna dôchodková hodnota, ktorá sa odvíja od výšky priemernej mzdy. Tento údaj však zverejňuje Štatistický úrad až v decembri a teda dnes ešte nevieme úplne presne vyčísliť, o koľko bude skutočne predčasná penzia výhodnejšia ako starobná.

Ste blízko dôchodkového veku?

Slováci, ktorým chýba do starobného dôchodku naozaj len pár mesiacov, by sa do penzie mali radšej poponáhľať, pretože môžu získať aj vysoký 13. dôchodok.

Kto má nárok na starobný dôchodok

Starobné dôchodky môžu poberať tí Slováci, ktorí majú aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia a zároveň aj dovŕšili dôchodkový vek. Ten sa líši podľa roku narodenia a u žien zohráva úlohu aj počet vychovaných detí.

Váš dôchodkový vek si môžete jednoducho zistiť v prehľadnej tabuľke Sociálnej poisťovne.

O starobný dôchodok nemusíte žiadať hneď po dovŕšení dôchodkového veku. Sociálna poisťovňa vám ho vyplatí aj 3 roky spätne vrátane valorizácií a 13. dôchodkov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Catslap PC banerKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.