- Počas Veľkej noci mnohí vodiči sadajú za volant s alkoholom v krvi
- Nevedia, čo všetko im za tento čin hrozí
Dopravné nehody, kedy bol vodič pod vplyvom alkoholu, riešia aj poisťovne. Tie napríklad zamietnú plnenie, ak vodič pred jazdou pil. Ak by došlo k tomu, že spôsobí škodu inému vodičovi, poisťovne dokonca môžu vymáhať od vinníka časť alebo celé plnenie vyplatené poškodenému.
V prípade dopravnej nehody však vodičovi hrozí aj pokuta od 300 do 1 300 eur, no v hre je aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá v minimálnom trvaní jeden rok a maximálne do piatich rokov.
Ak ide o škodovú udalosť, pokuta sa môže pohybovať na úrovni od 200 do 1 000 eur. Zákaz činnosti viesť motorové vozidlá sa môže taktiež natiahnuť až na 5 rokov.
Portál Právny poradca poukazuje na to, že väčší problém nastáva v prípade, že vodič nafúka viac ako jedno promile.
Ustanovenie § 289 Trestného zákona totiž hovorí, že tento vodič sa dopustil trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Za ten hrozí trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.
To isté hrozí aj v prípade, ak sa vodič rozhodne, že sa nechce podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky.
Toto vyšetrenie môže mať buď formu dychovej skúšky, alebo sa vykonáva orientačným testovacím prístrojom. Problémy môžu nastať aj v prípade, že vodič odmietne lekárske vyšetrenie vo forme odberu krvi alebo biologického materiálu, ktoré tiež dokážu preukázať, že vodič je ovplyvnený návykovou látkou.
Mohlo by vás zaujímať: Exekúcie sú na Slovensku alarmujúcim problémom. Toto je výška priemerného dlhu