Halving je udalosťou, ktorá je vnímaná zo strany retailu veľmi pozitívne. V doterajších cykloch vždy predstavovala určitý medzník, ktorý znamenal rýchly rast ceny Bitcoinu a následne aj altcoinov. Tzv. polenie odmien však nemusí byť iba pozitívnou správou.
Možné problémy
Zmeny súvisiace s halvingom často vedú k zvýšenej trhovej aktivite a zvýšenému záujmu investorov. Spočíva to v predpoklade, že cena bude rásť a investori zhodnotia svoje prostriedky. Nie je však úplne rozumné založiť celú svoju stratégiu na halvingu ako upozorňuje Cointelegraph. Môže to by dvojsečná zbraň.
Toto upozornenie platí tak pre retailových obchodníkov, ako aj samotné kryptomenové spoločnosti. Zameranie sa výlučne na krátkodobé zisky môže v konečnom dôsledku viesť k zmeškaným príležitostiam alebo strategickým chybám. Podobné kroky z princípu ohrozujú budúcu životaschopnosť spoločnosti.
Bitcoin's halving — Less than 6 months away! pic.twitter.com/Kpq1EhHpoi
— Altcoin Daily (@AltcoinDailyio) November 14, 2023
Spoločnosti musia byť pripravené na každú možnosť vývoja. Úlohou vedenia kryptomenových firiem je zabezpečiť ich prežitie aj po halvingu, nielen v období FOMO súvisiaceho s polením odmien pre ťažiarov Bitcoinu.
To si vyžaduje zameranie sa na udržateľný rast, solídne finančné plánovanie a neochotu staviť úspech svojej firmy na kartu prchavých príležitostí. S tým súvisí aj vysoká miera prepracovanosti manažmentu rizika.
———————————————
Bitcoin Halving Update
———————————————
Progress: 89%
Current Block: 816,957
Halving Block: 840,000
Blocks Remaining: 23,043
Estimated Time Remaining: 160 days
Estimate Date: April, 24, 2024 pic.twitter.com/aTg9RpeuXK— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) November 16, 2023
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Rizikové prostredie
Ďalší zásadný a často prehliadaný aspekt, ktorý by kryptospoločnosti mali zvážiť, sú zmeny v regulačnom rámci. O niektorých regulačných zmenách sme už informovali aj na stránkach Kryptomagazínu.
The potential failure of some crypto companies post-Bitcoin halving is a reminder of the importance of robust risk management strategies, something that https://t.co/lNdra7nv2n has been focusing on. #CryptoStability
— InBlock AI (@InBlockAI) November 17, 2023
Rýchlo sa meniace regulačné prostredie je dôvodom na ostražitosť a snahu o flexibilitu. Kryptomeny sa čoraz viac dostávajú pod drobnohľad globálnych regulátorov, najmä v Európe. Na starom kontinente sa zintenzívňujú diskusie o komplexnej regulácii kryptomien.
Súvislosti so smerovaním k prísnejšiemu regulačnému rámcu sú jednoduché. Prísnejšie regulácie znamenajú spravidla vyššiu bezpečnosť užívateľov, ale nižšiu mieru inovácií. Sprísňovanie regulačného rámca predstavuje zásadný posun v tom, ako musia kryptopodniky fungovať.
Spoločnosti musia držať krok s týmto vývojom, pretože nové nariadenia by sa mohli implementovať ešte pred halvingom. Plánovanie bez dobre zvládnutého rizikového manažmentu tak môže byť fatálne a pre niektoré spoločnosti sa práve halving môže stať nebezpečným.
Ohrozená bezpečnosť
Uvedené problémy sa týkajú predovšetkým rôznych kryptoprojektov. Jeden z najväčších problémov, ktorý prichádza s halvingom, však budú mať predovšetkým ťažiari. Tí zabezpečujú sieť svojím výpočtovým výkonom a je na nich závislá bezpečnosť celého systému.
Práve pre nich však prináša halving znižovanie odmien. S tým súvisí aj tzv. nulový bod, kedy sa im oplatí ťažiť a je to pre nich finančne zaujímavé. V súčasnosti verejne obchodovaní ťažiari dokážu získať za cenu 10 000 – 15 000 dolárov jeden Bitcoin. Po nadchádzajúcom halvingu dôjde k zníženiu odmien na polovicu. To zároveň znamená, že uvedené náklady sa zdvojnásobia.
Uvedeným postupom sa dostaneme k sume 20 000 – 30 000 dolárov. Pre ťažiarov bude toto obstarávacia cena jedného Bitcoinu. Ich profit teda bude závisieť predovšetkým na aktuálnej cene Bitcoinu v apríli 2024. Ak bude nižšia, ich problémy začnú naberať na vážnosti.
Ethiopia has the greatest water resources in Africa but little local electricity demand. The country urgently needs #bitcoin miners to come and help monetize its otherwise wasted hydropower.
DM me if you want to start mining in Ethiopia. We offer halving-proof hosting rates🇪🇹 pic.twitter.com/sjv6Gv6kFo
— Jaran Mellerud 🟧⛏️ (@JMellerud) November 20, 2023
Pravdepodobne to nie je zamýšľaným dopadom halvingu Bitcoinu, ale táto situácia môže mať vplyv aj na rozvoj ekologickej ťažby. Obnoviteľné zdroje spravidla prinášajú lacnejšiu energiu v dlhodobom horizonte, čo by mohlo pomôcť znížiť úroveň tzv. nulového bodu.
Mohlo by vás zaujať: V prípade bitcoinových ETF nastal zlomový moment. Člen SEC prehovoril