Tieto 3 vzácne kovy majú väčší potenciál ako zlato!

Okazio PCFreedum fighter mobil

Zlato je kráľ kovov a predchodca meny. Kedysi dávno bolo zlato základom pre zdravé peniaze. Už dlho je mierkou bohatstva a po celom svete je stále vyhľadávanou komoditou. V tomto článku sa však pozrieme na iné drahé kovy s vyšším potenciálom výnosu.

Palladium

Je to lesklý biely kov v rovnakej skupine ako platina, spolu s ruténium, ródium, osmium a irídium.

Najvyššie zastúpenie svetového paládia pochádza z Ruska a Južnej Afriky. Väčšina sa extrahuje ako vedľajší produkt pri ťažbe iných kovov, zvyčajne platiny a niklu.

Jeho hlavné komerčné využitie je kritický komponent v katalyzátoroch – súčasť výfukového systému automobilu, ktorý riadi emisie – nachádzajúci sa hlavne v benzínových a hybridných vozidlách.

Prevažná väčšina paládia, viac ako 80%, sa používa v týchto zariadeniach, ktoré premieňajú toxické plyny, napríklad oxid uhoľnatý a oxid dusičitý, na menej škodlivý dusík, oxid uhličitý a vodné pary.

Cena narastá dlhodobo, pretože dopyt po paládiu prevyšuje ponuku.

Ako druhotný produkt ťažby platiny a niklu majú baníci v dôsledku zvyšujúcich sa cien menšiu flexibilitu pri zvyšovaní produkcie paládia.

Medzitým sa dopyt po paládiu zo strany výrobcov automobilov prudko zvýšil z niekoľkých dôvodov. Vlády na celom svete, najmä v Číne, sprísňujú predpisy, ktoré sa snažia bojovať proti znečisťovaniu ovzdušia benzínovými vozidlami.

Spotrebitelia sa presunuli od dieselových automobilov, ktoré vo svojich katalyzátoroch väčšinou používajú platinu, a namiesto toho kupujú vozidlá poháňané benzínom, ktoré používajú paládium.

O investovaní do ekologických automobilov sa viac dočítate tu – Takto pandémia mení svet – Británia investovala do ekologických automobiliek!

Palladium

Palladium

Meď

Pokiaľ ide o infláciu, ktorá môže narušiť hodnotu portfólií, ktoré nedržia krok s rastúcimi spotrebiteľskými cenami, každý, kto si za posledných 25 rokov kúpil zlato ako hedžing, prišiel o oveľa lepšie riešenie – meď.

Podľa korelačnej analýzy indexov celkových výnosov komodít zostavených spoločnosťou Bloomberg – ak berieme do úvahy rast spotrebyteľských cien od roku 1992, tak meď pri ich 1% náraste rástla o 18%, pričom zlato len o 5,2%. Lepší výkon ako meď mal len širší index energetických komodít, ktorý zahŕňa ropu a zemný plyn.

Meď je citlivejšia na infláciu a dolár kvôli jej použitiu a rastu v ekonomike. Investori sú pohodlnejší pri zlate, pretože má relatívne nízku citlivosť na infláciu.

Tradičným dôvodom držania komodít je inflácia, pretože keď sa hospodárstvo zohreje, spotreba sa zvyšuje od všetkého od automobilov a domov po spotrebiče a cestovanie.

Aj keď je inflácia od finančnej krízy takmer pred desiatimi rokmi pomerne krotká, existujú náznaky, že sa môže začať znova zrýchľovať.

Meď

Meď

Striebro

Kľúčové faktory robia zo striebra atraktívnejšie aktívum a investíciu. To však neznamená, že investori drahých kovov by nemali vlastniť zlato. Striebro by však malo zabezpečiť lepšie výnosy.

Centrálne banky budú v určitom okamihu nútené zálohovať svoje meny zlatom. Podpora mien založených na dlhu zlatom ale nevyrieši prichádzajúcu energetickú krízu. V zásade platí, že hoci zlato môže vyriešiť určité problémy týkajúce sa dôvery v peniaze, nevyrieši to energetické problémy.

Viac o cene zlata sa dočítate tu – Zlato najdrahšie v histórii? Tieto fundamenty možno budú stačiť!

Podľa údajov World Gold Council a World silver Surveys, existuje približne rovnaké množstvo investícií do fyzického zlata ako striebra. Vo verejných a súkromných trezoroch, vrátane držby centrálnych bánk, je asi 2,4 miliardy uncí zlata a 2,45 miliárd uncí striebra.

Existuje veľké množstvo fyzického zlata a striebra v držbe investorov doma alebo v tajných trezoroch, ktoré nie sú zahrnuté v týchto údajoch. Tieto sumy však príliš nezmenia hodnoty týchto kovov.

Striebro

Striebro

Záver

Článok mal za úlohu poskytnúť pohľad aj na drahé kovy, ktoré majú predpoklad vyšších výnosov ako zlato. To však neznamená, že zlato by nemalo byť obsiahnute vo vašom portfóliu komodít.

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.