[Tezos] Rekordné ICO čelí hromadnej žalobe

Novinky Tezos a počet transakcií
Tezos a počet transakcií. Zdroj: Shutterstock.com/Aleksandra Sova
BitmarketsBitmarkets

V júli (červenec) sme písali o rekordnom ICO. Tezos v tej dobe vyzbieral neuveriteľných 232 miliónov dolárov! Správa rýchlo obletela internet a mnohí z toho neboli dvakrát šťastní. Predsa len, štvrť miliardy je trochu veľa. Tvorcovia Tezos-u však sľubovali, že vytvoria Bitcoin killer, takžeee…

Investori sú nahnevaní

Tezos je kryptomena s podporou smart kontraktov a obmedzenými auditmi bežiaca na proof-of-stake konsenzus algoritme. Hm, to vyzerá celkom dobre. Bohužiaľ, vývojári tejto kryptomeny si dávajú načas a nedávno ohlásili, že vstup na burzu plánujú na február (únor) 2018.

Smutné je, že ak ste investovali do Tezosu, tak máte smolu. S vašimi mincami nemôžete obchodovať. Nemôžete ich predať, kúpiť, musíte čakať. To je dosť smutné, keďže hodnota Tezos futures padla na ~75%. Dívate sa tak na veľkú stratu bez možnosti opustiť pozíciu.

Čoskoro nás možno čaká ešte väčšie 500 miliónové ICO tZERO. Viac sa dočítate v tomto článku

Tezos ICO bolo mega úspešné. Podarilo sa vyzbierať 65 630 BTC a 361 122 ETH. Iba pre zaujímavosť, hodnota týchto coinov dnes už presahuje pol miliardy dolárov.

Dočkáme sa hromadnej žaloby?

Pol miliardy dolárov dokáže rozhnevať aj najlepších kamarátov. Neskorý vstup na burzu má svoje dôvody v konflikte záujmov vo firme. Chaos spojený s náhlym prepadom hodnoty Tezosu pobúril rozhnevaných investorov. Právnická spoločnosť zo San Diega vyšetruje okolnosti celej crowdfundingovej kampane a pripravuje hromadnú žalobu.

Ak by sa nakoniec podarilo dokázať, že ICO bolo nelegálne, je dosť možné, že Tezos bude musieť vrátiť všetky peniaze.

“Je veľmi pravdepodobné, že Tezos porušil americké zákony o cenných papieroch. Tie vyžadujú registráciu cenných papierov na SEC. Tezos tokeny však registrované neboli. V tejto situácii je jednou z možností zrušenie transakcií a vrátenie peňazí americkým investorom.”

Bohužiaľ, zatiaľ ani slovo o refundovaní investorov z EÚ, Číny, Japonska alebo Južnej Kórei. V prípade úspechu však môžeme očakávať podobné hromadné žaloby aj v týchto krajinách.

Kľúčovou otázkou je, či by sa Tezos tokeny dali označiť za cenné papiere. Ak áno, snáď sa dočkáme refundácií.

Poučme sa z tohto fiaska a držme sa (aspoň načas) ďaleko od ICO. Nikdy totiž nie je jasné, či za danou ašpirujúcou kryptomenou nie sú iba podvodníci. Celý proces sme popísali v tomto článku. O tejto kauze vás budeme aj naďalej informovať. Sledujte nás na facebooku, aby ste náhodou nezmeškali nejakú dôležitú informáciu.

Zdroj: cointelegraph.com

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil