Tether vytlačil za júl miliardu dolárov – Čo to presne znamená?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Celkové množstvo tzv. stablecoinov je kľúčovým indikátorom v krátkodobom a strednodobom výhľade. Mince ako USDT či USDC reprezentujú peniaze, ktoré novo pritekajú do priestoru kryptomien a naozaj ich nie je málo. Môžeme tak čakať bullish náladu v dohľadnej dobe. 

Prečo sú stablecoiny dôležité

Stablecoiny si obvykle držia hodnotu dolára. Tá je zaistená rozmeniteľnosťou tokenov za dolárový ekvivalent. To je samo o sebe vysoko hodnotné, pretože pomocou stablecoinov je možné obísť volatilitu ostatných kryptomien.

Na vysvetlenie použijem jednoduchý príklad. Obchodníci si prakticky nemôžu dovoliť prijímať Bitcoin či Ethereum. Zákazníci totiž týmito mincami budú platiť primárne pri radikálnych vzostupoch, kedy ich dolárová hodnota vzrastie.

Lenže po vzostupe obvykle tiež prichádza pád. Podnikateľ tak zrazu môže zistiť, že kým minulý mesiac dostal 10 000 dolárov za svoj tovar, tak hodnota financií, ktoré prijal bude polovičná. To môže byť pre business likvidačné.

Stablecoiny si držia stabilnú hodnotu a vďaka tomu môžu byť ľahko používané ako platidlo. Pre podnikateľov z toho plynie výhoda v tom, že nemusia za spracovanie platieb platiť žiadne poplatky navyše.

Ako stablecoiny ukazujú prísun peňazí

Stablecoiny reprezentujú prísun peňazí dvomi rôznymi spôsobmi. Prvým z nich sú klasické vstupy veľkých hráčov (primárne inštitúcií). Ak napr. fond bude chcieť vstúpiť do priestoru kryptomien, má jednoduchú cestu napr. cez Tether.

Do úložiska Tetheru možno vložiť minimálnu čiastku 100 000 dolárov. To znamená, že pre bežného smrteľníka je vstup cez Tether nemožný. Práve preto Tether dobre reprezentuje vstupy veľkých hráčov.

Druhú skupinu potom tvoria prevody vložených fiat mien z búrz. Kryptomenové burzy totiž preferujú nakladanie s digitálnym dolárom, pretože je to pre nich v krypto priestore výhodnejšie. A tak časť vložených peňazí od používateľov burzy prevádza na Tether. To nakoniec reflektuje aj prísun nových financií zo strany retailu.

Z toho vyplýva, že celkové množstvo Tetheru a ostatných stablecoinov minimálne čiastočne reprezentuje počet peňazí, ktorý do priestoru tzv. tečie. A to je kritický indikátor pre budúci vývoj trhu, ktorý bude mať relatívne rýchly vplyv na vývoj ceny.

Tether za júl vytlačil 1 miliardu dolárov

Na začiatku marca roku 2020 bol celkový objem stablecoinov približne 6 miliárd dolárov. Dnes máme celkový objem v hodnote približne 13 miliárd dolárov. Za necelý polrok tak pribudlo asi 7 miliárd dolárov.

Len za samotný júl vytlačil Tether po novom 1 miliardu dolárov, čo je rozhodne signifikantný nárast objemu. Zároveň nové tlačenie USDT potvrdzuje pokračujúci trend v prísune čerstvých financií do priestoru.

Momentálne sa nachádzame v bezprecedentnej situácii, keď trh so stablecoinmi dosiahol výšin, ktoré nemajú obdobu v minulosti.

Čo to bude znamenať pre trh

Klasickou otázkou je, čo presne tento prísun znamená pre trh. Na to sa pozreli analytici zo spoločnosti Glassnode.

Spoločnosť Glassnode predstavila indikátor SSR. Ten v podstate meria trhovú kapitalizáciu stablecoinov voči kapitalizácii BTC. Podľa autorov z Glassnode je SSR ukazovateľom nákupnej sily stablecoinov. A tá je teraz na svojich maximách, ako vidieť na grafe.

To znamená, že množstvo stablecoinov je momentálne silnou nákupnou silou a má potenciál vyhnať cenu BTC podstatne vyššie, než kde sa nachádza teraz.

Pravdepodobnosť rastu trhu je tak v strednodobom horizonte pomerne vysoká. Príliv nových peňazí ukazuje záujem o kryptomeny a ilustruje vstupy nových entít.

V roku 2020 sa tak máme podľa tohto fundamentálneho indikátora ešte na čo tešiť. Nad trhom sa však naďalej vznáša riziko veľkej ekonomickej recesie, ktorá by mohla významne zasiahnuť aj kryptomenový trh. Preto je vždy potrebné radiť opatrnosť vo vzťahu k investíciám.

Každý investor by sa mal držať pravidla, že investujem len to, čo si môžem dovoliť stratiť a zároveň mám pripravenú stratégiu na vstupy a hlavne aj na výstupy z trhu.

Čo čítať ďalej:

Ekonomika USA ide do hája – Kolabujúci dolár je dôvod, prečo sú zlato a Bitcoin na maxime!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.