Termínované vklady vs. štátne dlhopisy. Ktorá investícia je výhodnejšia?

  • Štátne dlhopisy ponúkajú výnos 3 až 3,3 percenta ročne bez dane.
  • Termínované vklady prinášajú nižší výnos 1,5 až 2,8 percenta ročne.
  • Dlhopisové fondy môžu zarobiť až 8 percent, ale s vyšším rizikom.
Ekonomika Termínované vklady vs. štátne dlhopisy
Termínované vklady vs. štátne dlhopisy. Zdroj: shutterstock.com/Lemonsoup14, fizkes
Coinfactory PC banerBitmarkets

V čase, keď Slováci hľadajú bezpečné miesto pre svoje úspory, sa do popredia dostávajú štátne dlhopisy pre obyvateľov. Tie aktuálne ponúkajú výnos 3 až 3,3 percenta ročne, čo prevyšuje úročenie klasických termínovaných vkladov v bankách. Vyplýva to z analýzy Swiss Life Select.

„Štátne dlhopisy predstavujú výhodnú investičnú príležitosť, no nie sú univerzálnym riešením pre každého,” upozorňuje finančný analytik Pavel Škriniar zo Swiss Life Select. Kľúčovým faktorom pri výbere investície by mal byť predovšetkým investičný cieľ.

Termínované vklady verzus dlhopisy

Klasické termínované vklady v bankách momentálne ponúkajú výnosy v rozmedzí 1,5 až 2,8 percenta ročne. Ich hlavnou výhodou je garancia vkladu do výšky 100-tisíc eur a okamžitá dostupnosť peňazí, hoci za cenu sankčného poplatku. Výnos však podlieha zrážkovej dani.

Štátne dlhopisy oproti tomu prinášajú vyšší a od dane oslobodený výnos. „Pri dvojročných a štvorročných dlhopisoch môžu investori počítať s výnosom 3 až 3,3 percenta ročne,” vysvetľuje Škriniar. Nevýhodou je obmedzená likvidita, keďže predaj dlhopisov závisí od záujmu na trhu.

Podielové fondy ako alternatíva

Investori majú k dispozícii aj peňažné a dlhopisové podielové fondy. Peňažné fondy predstavujú najkonzervatívnejšiu možnosť s výnosmi do 3,19 percenta ročne. Dlhopisové fondy môžu priniesť aj vyššie zhodnotenie – od 2,34 do 8 percent ročne, ale s vyšším rizikom.

„Výnosy fondov nie sú garantované a závisia od aktuálnej situácie na finančných trhoch,” upozorňuje analytik. Výhodou je však vysoká likvidita – peniaze sú dostupné do niekoľkých dní bez sankcií.

Čo zvážiť pri rozhodovaní

Pri výbere investičného nástroja je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov:

  • Riziko: Najnižšie je pri termínovaných vkladoch a štátnych dlhopisoch.
  • Dostupnosť peňazí: Najlepšiu likviditu ponúkajú podielové fondy.
  • Zdanenie: Štátne dlhopisy ako jediné nepodliehajú zdaneniu.
  • Poplatky: Najnižšie sú pri termínovaných vkladoch a štátnych dlhopisoch.

„Odporúčame konzultovať investičné rozhodnutia s nezávislým finančným poradcom,” zdôrazňuje Škriniar. Správny výber investičného nástroja by mal vychádzať z individuálneho finančného plánu a osobných cieľov investora.

Pre konzervatívnych investorov, ktorí hľadajú kombináciu bezpečnosti a solídneho výnosu, predstavujú štátne dlhopisy zaujímavú príležitosť. Tí, ktorí potrebujú flexibilný prístup k peniazom, by mali zvážiť skôr termínované vklady alebo podielové fondy.

Štátne dlhopisy v praxi

Štátne dlhopisy predstavujú jednu z najbezpečnejších foriem investovania. Ide o dlhové cenné papiere, ktoré vydáva Slovenská republika prostredníctvom Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. Tieto finančné nástroje slúžia primárne na krytie štátneho dlhu a deficitu štátneho rozpočtu.

„Dlhopisy pre občanov sú špecifickým typom štátnych cenných papierov, ktoré sú na primárnom trhu určené výhradne pre fyzické osoby,” vysvetľuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Hlavným cieľom ich vydávania je podpora domáceho kapitálového trhu a zvyšovanie finančnej gramotnosti občanov.

Záujemcovia o túto investíciu môžu dlhopisy zakúpiť v pobočkách vybraných bánk.

Medzi distribútorov patria Československá obchodná banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank a Všeobecná úverová banka. Predaj prebieha vždy počas jedného kalendárneho mesiaca, pričom termín je vopred oznámený na oficiálnych webových stránkach.

Štátne dlhopisy majú jednu veľkú výhodu

Významnou výhodou štátnych dlhopisov je ich daňové zvýhodnenie. „Výnosy z týchto cenných papierov nepodliehajú pre fyzické osoby zdaneniu a držitelia nemajú povinnosť podávať daňové priznanie,” potvrdzuje Ministerstvo financií SR, ktoré sa zaviazalo, že túto výhodu zachová počas celej životnosti dlhopisov.

Štátom garantovaný zisk

Pre investorov je dôležité vedieť, že dlhopisy ponúkajú fixný, štátom garantovaný výnos, pokiaľ ich držia až do splatnosti. V prípade potreby je možné dlhopisy predať aj pred termínom splatnosti prostredníctvom Burzy cenných papierov v Bratislave, vtedy však výnos závisí od aktuálnej trhovej ceny.

„Ide o mimoriadne bezpečnú investíciu, keďže vyplatenie istiny a výnosov garantuje priamo Slovenská republika,” zdôrazňuje Agentúra. V histórii Slovenska sa nikdy nestalo, že by štát nesplnil svoje záväzky voči držiteľom dlhopisov.

Dlhopisy majú aj ďalšie praktické využitie – môžu slúžiť ako zábezpeka pri bankovom úvere. Vzhľadom na ich vysokú bonitu ich ako zabezpečenie akceptuje väčšina slovenských bánk. V prípade úmrtia majiteľa sa dlhopisy stávajú predmetom dedičského konania, podobne ako ostatný majetok.

Pre potenciálnych investorov je podstatné uvedomiť si, že pri držbe do splatnosti nemôžu na samotnom dlhopise prerobiť ani zarobiť nad rámec garantovaného výnosu. Kapitálový zisk alebo strata prichádzajú do úvahy len pri predaji pred splatnosťou, keď výsledok ovplyvňujú aktuálne trhové podmienky.

BTC Bull PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.