Tento proteín obsahuje nebezpečné častice. Známy reťazec ho sťahuje z predaja

  • Konzumácia produktu by mohla spôsobiť závažné zdravotné komplikácie.
  • Pre získanie podrobnejších informácií môžu zákazníci navštíviť stránku Decathlonu.
  • Krok predstavuje preventívne bezpečnostné opatrenie, ktorým chce predajca predísť možným zdravotným komplikáciám.
Novinky Tento proteín obsahuje nebezpečné častice
Tento proteín obsahuje nebezpečné častice. Zdroj: Shutterstock.com/Drazen Zigic, Stokkete
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ťažké kovy predstavujú v súčasnosti jeden z najzávažnejších environmentálnych problémov na globálnej úrovni. Ide o kovové prvky, ktoré sú z toxikologického hľadiska mimoriadne nebezpečné, pretože znečisťujú životné prostredie a môžu spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

Okamžité zdravotné problémy

Najnebezpečnejšou vlastnosťou týchto látok je ich schopnosť postupnej akumulácie v organizme. Aj keď pri jednorazovej expozícii malému množstvu nemusia vyvolať okamžité zdravotné problémy, ich dlhodobé hromadenie v tele môže viesť k závažným ochoreniam. Medzi najnebezpečnejšie ťažké kovy patria olovo, ortuť, arzén a kadmium.

Mechanizmus ich toxického pôsobenia spočíva v tom, že sa viažu na bunkové štruktúry, najmä enzýmy a bielkoviny, čím narúšajú normálne fungovanie orgánov. Následky takejto otravy môžu byť mimoriadne závažné, v niektorých prípadoch až život ohrozujúce, pričom vzniknuté poškodenie organizmu môže byť nezvratné.

Hlavnou cestou, ktorou sa ťažké kovy dostávajú do ľudského organizmu, je konzumácia kontaminovaných potravín. Tieto škodlivé látky sa môžu hromadiť v rastlinách a živočíchoch prostredníctvom procesu bioakumulácie. Ich prítomnosť v potravinovom reťazci úzko súvisí so znečistením životného prostredia.

K znečisteniu dochádza jednak prirodzenou cestou, ale významnejšiu úlohu zohrávajú antropogénne faktory. Medzi hlavné zdroje kontaminácie patrí spaľovanie fosílnych palív, intenzívna doprava, priemyselná výroba kovov, nadmerné používanie umelých hnojív a agrochemikálií, ako aj aplikácia čistiarenských kalov do pôdy.

Všetky tieto činnosti prispievajú k zvyšovaniu koncentrácie ťažkých kovov v našom životnom prostredí a následne aj v potravinovom reťazci.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCSolaxy mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.