Najnovšia správa z onchain analytickej spoločnosti Glassnode upozornila na dlhodobý trend nelikvidnej ponuky Bitcoinu. Tento graf má dve strany mince, no mnohým kryptomenovým fanúšikom naháňa strach. Prečo môže byť rast nelikvidnej ponuky pre Bitcoin zásadný a čo to znamená do budúcnosti?
Nelikvidná ponuka Bitcoinu prudko rastie
Nelikvidná ponuka meria množstvo mincí držaných v peňaženkách s minimálnou históriou transakcií. Ide v podstate o Bitcoin, ktorého sa majitelia odmietajú zbaviť a držia ho bez akéhokoľvek pohybu u seba. Rast tejto metriky sa často spája s výbermi z búrz, čo naznačuje, že investori vyberajú mince do peňaženiek. Od mája 2021 došlo k takému presunu v hodnote až 1,7 milióna BTC.
Ako môžeme vidieť na grafe nižšie, rast nelikvidnej ponuky prekonal historické maximum 15,4 milióna BTC. Keďže je v čase písania článku vyťažených niečo cez 19,5 milióna BTC, nelikvidná ponuka predstavuje až 79 %. Navyše, z dlhodobé hľadiska toto číslo bude len rásť.
Dôvod prečo bude nelikvidná ponuka stále narastať je jednoduchý. V prvom rade počet stratených mincí je stále vyšší a nikto ho nedokáže presne odhadnúť. Avšak aj mince, ktoré majú svojho majiteľa a nie sú stratené sa stávajú nelikvidné. Čoraz väčšie povedomie o kryptomenách a vzácnosti Bitcoinu vedie mnohých držiteľov k rozhodnutiu stiahnuť svoje mince z búrz do vlastných peňaženiek, kde vlastníte na rozdiel od burzy aj privátne kľúče a ste skutočným majiteľom digitálnych mien.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Bitcoin mizne z búrz
Graf nižšie zobrazuje tento trend v podobe celkovej ponuky mincí na burzách. V marci 2020 sme boli svedkami historického maxima Bitcoinov na burzách. Na obchodných platformách sa ich nachádzalo až 3 232 000 BTC (17,68 %). Odvtedy sa počet vyťažených mincí navýšil, no napriek tomu ich z burzy zmizlo veľké percento. V súčasnosti je na burzách už len 2 341 000 BTC (11,98 %).
A prečo rast nelikvidnej ponuky naháňa mnohým fanúšikom kryptomien strach? Predstavuje totiž zníženú dostupnosť. V budúcnosti budú mať predovšetkým menšie obchodné platformy problém s vyplácaním alebo uzatvorením obchodu, pretože likvidita bude nízka. Na potvrdenie transakcií možno budeme čakať v niektorých prípadoch večnosť. Na druhej strane to má aj pozitívny efekt. Čím je aktívum menej dostupné, tým jeho vzácnosť viac rastie, čo by sa malo prejaviť aj na trhovej cene.
Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin narastie o 1 000 %, tvrdí Michael Saylor