Temné tajomstvo Intelu – Operačný systém, ktorý ovláda svet

BitmarketsBitmarkets

Operačný systém – softvér, bez ktorého už dnes nespustíte prakticky žiadne elektronické zariadenie. Väčšina ľudí si pri týchto dvoch slovách predstaví Windows, Linux, Android, Mac OS alebo iOS. Iste, tieto operačné systémy sú veľmi populárne a používa ich väčšina planéty. Vedeli ste však, že každý procesor od Intelu (a aj od AMD) má svoj vlastný operačný systém?

Čo je IME?

IME (Intel Management Engine) je autonómny subsystém, ktorý je prakticky na každom modernom procesore od roku 2008. Nájdete ho na Platform Controller Hube na matičných doskách pre Intel CPU-čka. Používa sa na vytvorenie vzdialeného prístupu pre administrátorov. Pokiaľ je matičná doska pripojená do elektriky a vy máte kúpený a nakonfigurovaný Intel Active Management System (beží práve na IME), môžete svojvoľne pristupovať k počítaču aj keď je vypnutý a čítať z neho dáta, pristupovať k heslám, zašifrovaným súborom atď.

Ide o šikovný spôsob, ako ovládať vaše zariadenie na diaľku. Na druhej strane, IME je neuveriteľne silný nástroj a preto sa často stáva terčom hackerov. Intel tento subsystém bráni tak, že o ňom nezverejňuje žiadne informácie. Razí si politiku Safety by Obfuscation – čo znamená, že tento systém je bezpečný, pretože ho nikto nepozná. To nie je práve najlepšia bezpečnostná politika, keďže v dnešnom svete neexistujú tajomstvá a akýkoľvek systém sa dá spätne skonštruovať, ak máte v ruke funkčný kus.

Prečo by nás mal Intel špehovať?

V dnešnom informačnom veku majú najväčšiu hodnotu dáta a Intel má vďaka svojmu subsystému prístup k väčšine počítačov a notebookov na svete. Teda… tu už vstupujeme do priestoru konšpiračných teórií. No, neviem ako vy, ale ja neverím Intelu, ani žiadnej inej nadnárodnej korporácii. Špehovanie je už dnes bežné a vzhľadom na to, že Intel má prakticky v každom zariadení kus kódu, ktorý teoreticky umožňuje vzdialený prístup a neobmedzené čítanie, kopírovanie a posielanie dát. Prakticky teda neexistuje dôvod, prečo by v IME nemali byť zadné dvierka. Ide totiž o ultimátny nástroj, ktorý Intelu dovoľuje ovládnuť svet.

Ako som už spomínal, vo väčšine desktopových počítačoch a notebookoch nájdete práve CPU-čka od Intelu. Rovnako väčšina súčasných dátových centier beží na Inteli. Boli by hlúpi, ak by v IME nemali zadné vrátka. Je to v ich záujme a v záujme amerických špionážnych agentúr.

Ako sa brániť?

IME pracuje nezávisle od operačného systému, obchádza kernel, antivírusové programy a  čokoľvek, čo naň vyskúšate. Bez IME systém s Intel procesorom nikdy nezapnete. Takžee… AMD?

Spoločnosť AMD používa podobnú technológiu – AMD Secure Technology, ktorá je rovnako ako IME tajná, takže ani tu nepochodíte.

Existuje ešte jedna technológia procesorov, ktorá však momentálne nedokáže poriadne rozbehnúť desktopové operačné systémy – ARM. Jadrá od tejto spoločnosti využíva niekoľko výrobcov mobilných čipsetov (Qualcomm, Samsung, Huawei, TSMC, Apple). Napriek veľkej snahe sa mi nepodarilo zistiť, či ARM-ové procesory využívajú podobný „tajný” subsystém. V tomto sa teda obraciam na vás – čitateľov Kryptomagazinu. Viete o tom niečo?

Čo čítať ďalej?

ARM dobýja svet procesorov!

Moorov zákon žije ďalej! – Tektonické pohyby vo svete výpočtových technológií navždy zmenia informatiku

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: