Česká republika sa opäť zapísala do dejín vedy. Je to ďalší prelom v rozvoji kvantových technológií. A jeho pôvod môžeme vysledovať do Olomouca.
Kvantové počítače všetko zmenia
Kvantové počítače sú jednou z veľkých nádejí budúcnosti. Dokážu totiž vykonávať matematické operácie, na ktoré bežné počítače nestačia. Vďaka využitiu poznatkov z kvantovej mechaniky sa v nasledujúcich rokoch môžeme stretnúť s radikálnym skokom vo vývoji technológie.
Viac informácií o kvantových počítačoch – Všetko, čo potrebujete vedieť o kvantových počítačoch
Kvantové počítače nevyužívajú klasické bity, ale kvantové bity. Klasický bit má dva stavy. Buď jednotku alebo nulu. Kvantový bit však môže byť v stave, ktorému sa hovorí superpozícia, kedy je jednotkou aj nulou zároveň. Vďaka dômyselnej architektúre možno túto vlastnosť spolu s kvantovým previazaním využiť na predtým nepredstaviteľné operácie.
Udržať takzvané qubity v stave superpozície však nie je ľahké, a tak väčšina kvantových počítačov musí byť ochladená na teplotu blízko absolútnej nule. Z Českej republiky nedávno prišiel tiež ďalší vynález, keď sa podarilo zostaviť qubit z diamantu. Ten bol následne schopný správne fungovať aj pri izbovej teplote.
Teleportácia v Olomouci
Ak ste boli fascinovaní teleportačnou technológiou v sci-fi a mysleli ste si, že toto sa počas vášho života reálne nemôže stať, tak ste boli na omyle. Teleportácia ako taká je však zložitejšia. Prenáša sa totiž primárne kvantový stav častice. A tu je komplikácia v tom, ako vlastne tento prenos interpretovať. Znamená to, že častice si vymenili miesto alebo si vymenili len vlastnosti?
Ťažko to povedať, a preto sa vedú debaty aj o tom, či niekedy bude možné teleportovať makroskopické objekty, ako je napr. človek. A ak by to bolo možné, potom vzniká otázka, či na druhej strane bude ten istý človek alebo či jeho predchádzajúce „ja” zomrie a vytvorí sa nové. Tieto filozofické otázky však teraz môžeme nechať bokom.
Vedcom v Olomouci sa podarilo teleportovať kvantové bity medzi tromi používateľmi. Jeden ľubovoľný z nich vždy rozhoduje, či sa teleportácia medzi dvomi zvyšnými uskutoční. To vedie ku kontrolovanej teleportácii kvantových stavov.
„Vznikol akýsi elementárny trojuholník používateľov, medzi ktorými dochádza ku kontrolovanej kvantovej teleportácii a ktorého ľubovoľný vrchol možno nahradiť vrcholom iného podobného trojuholníka. Možno si to predstaviť ako základnú bunku nového typu komunikačnej siete. Ak by sa týmto spôsobom postupovalo ďalej, je možné celý systém, založený na teleportácii kvantového stavu postupne reťaziť až do podoby niečoho, čomu by sa v budúcnosti dalo povedať kvantový internet.”
– povedal Karel Lemr, jeden z členov tímu.
Kvantový internet by mal byť rýchlejší a podstatne bezpečnejší a stabilnejší ako je internet v terajšej podobe. Je to však stále vzdialená budúcnosť. Ale pokrok pokračuje úplne ohromujúcou rýchlosťou.
Čo čítať ďalej?
[Názor Experta] Altcoiny čaká zlatá éra – 3 dôvody, prečo budú úspešné
Zdroj:
ct24.ceskatelevize.cz
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.