- Cena cukru je oproti jeseni minulého roka až o tretinu nižšia.
- Môže za to najmä cena na svetových trhoch.
- Cukor je jediná potravina, v ktorej sme plne sebestační.
Ak často kupujete v obchode cukor, potom ste si museli všimnúť, že jeho cena je nižšia. Dokonca je výrazne nižšia ako na jeseň roku 2023. Je toto dlhodobý trend alebo len výnimka? O téme informoval portál Správy RTVS.
Pokles ceny cukru
Pokiaľ sa pozrieme na údaje práve z jesene minulého roka, tak sa jedna libra cukru na svetových trhoch pohybovala na úrovni 28 dolárových centov, čo bolo zhruba až o tretinu viac ako teraz.
Analytička Eva Sadovská má na vec takýto názor:
Dôvodom je to, že sa očakáva prebytok, predovšetkým z Brazílie. Tam sa očakáva, že bude možno historicky druhá najvyššia úroda alebo produkcia tohto cukru.
To znamená, že pokiaľ je trh na nízkych úrovniach, tak sa začína vyvíjať tlak aj na lokálne ceny, takže od toho sa odvíja priamo aj cena cukru na slovenskom trhu. Dokonca už v marci bol zaznamenaný pokles ceny cukru o približne 18 centov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Výhodou cukru na Slovensku je, že je to jediná potravina, v ktorej sme plne sebestační. Vyrába sa priamo zo slovenskej cukrovej repy. K jej pestovaniu sa vrátil aj vysokoškolský poľnohospodársky podnik v Nitre.
Samozrejme, pre to, že cenovo je to veľmi rentabilné a taktiež aj z pohľadu zlepšenia osevného postupu. Tento rok ešte necítime nejaký prepad cien.
Cukor je prírodné sladidlo, sladká požívatina. Z chemického hľadiska je to takmer čistá sacharóza, teda disacharid zložený z jednej molekuly glukózy a jednej molekuly fruktózy. Vyrába sa v cukrovaroch, najmä z cukrovej trstiny a z cukrovej repy, na trh je dodávaný v kryštáloch, prášku, kockách atď. Svetová produkcia cukru je okolo 160 miliónov ton ročne a cukor je tak hospodársky významná komodita.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.