Táto krajina spúšťa test 4-dňového pracovného týždňa. Skúmať bude aj spánok zamestnancov

  • Nemci testujú 4-dňový pracovný týždeň v 45 firmách.
  • Robert Fico vysvetlil, že podobný koncept je možný aj na Slovensku.
  • Kratší pracovný čas má zachovať chod firiem pri menšom strese.
Novinky 4-dňový pracovný týždeň
4-dňový pracovný týždeň. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/NDAB Creativity
Okazio PCKvakomat mobil

4-dňový pracovný týždeň je čoraz diskutovanejšou témou. V Nemecku dokonca začal pilotný projekt, v ktorom 45 spoločností otestuje tento nový systém, uvádza Pravda. Iniciatíva je výsledkom spolupráce poradenskej spoločnosti Intraprenör a organizácie 4 Day Week Global. Je niečo podobné možné aj na Slovensku?

Nemecko testuje 4-dňový pracovný týždeň

Koncept štvordňového pracovného týždňa skúsilo už viacero krajín. Firmy, ktoré sa zúčastňujú testu, budú svoje postrehy konzultovať navzájom na mesačných stretnutiach a na online konferenciách. Jednotlivé firmy sú rozmiestnené po celom Nemecku a vyše polovica z nich má od 10 do 49 zamestnancov. Najvyššie zastúpenie má sektor informačných technológií (14 %).

Cieľom tejto iniciatívy je dokázať, že zamestnanci udržia pracovný výkon na 100 % aj pri 80 % z pôvodného pracovného času pri rovnakej mzde. Okrem organizácie práce a spokojnosti zamestnancov sa bude zaznamenávať aj úroveň stresu napríklad cez údaje o spánku zamestnancov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Je skrátenie pracovného času na Slovensku reálne?

Na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose slovenský premiér Robert Fico uviedol, že Slovensko by mohlo zaviesť 4-dňový pracovný týždeň. Samozrejme v počiatočnej fáze by sa všetko najprv muselo otestovať a išlo by iba o experiment. Predsedníčka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, Monika Uhlerová, si taktiež myslí, že otázkou už nie je, či pracovný čas skracovať, ale ako ho skracovať.

Prijali by ste 4-dňový pracovný týždeň?

Hlavnou výhodou tohto nového konceptu má byť menej stresu pre zamestnancov, keďže vďaka dlhšiemu voľnu sa môžu venovať svojim záľubám. Navyše, zamestnávatelia by nemali pocítiť negatívne zmeny a chod spoločností by nemal byť v ohrození. Dokonca najnovšie výskumy ukazujú, že väčšina zamestnancov cítila vyššiu angažovanosť a absencia klesla až o 34 %.

Nevýhodou 4-dňového pracovného týždňa môže byť zavedenie dlhšej pracovnej doby počas 4 odpracovaných dní. To znamená, že napríklad od pondelka do štvrtka by sme namiesto 8 hodín denne pracovali 10 hodín.

Napríklad v Portugalsku sa aktuálne vo viacerých firmách riadia modelom 100-80-100. V praxi to znamená, že zamestnanec musí za 4 dni svojho pracovného týždňa podať 100-percentný výkon za 80 % svojho bežného času, a to dokopy za pôvodný 100 % plat. Vo Veľkej Británii si tento koncept osvojilo už 61 firiem medzi júnom a decembrom 2022.

Mohlo by ťa zaujímať: 4-dňový pracovný týždeň na Slovensku. Svitá nám na pohodovejšie časy

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.