Táto firma môže byť investíciou roka 2024

Kategorie: Novinky
Nvidia je investíciou roka 2024
Nvidia je investíciou roka 2024. Zdroj: shutterstock.com/Art_Photo a stock.adobe.com

Spoločnosť Nvidia zaznamenala jeden z najväčších rastov trhovej kapitalizácie v roku 2023 a tento trend zrejme môže pokračovať aj v roku 2024. Nedávny cenový rast akcií spôsobil, že ide o najvýkonnejšiu spoločnosť v rámci indexu S&P 500, uvádza správa Finbold. Zároveň však rástlo celé odvetvie umelej inteligencie (AI), vďaka čomu sa zhodnotila aj spoločnosť Nvidia.

Monopol na trhu s GPU

Umelá inteligencia sa tešila záujmu širokej verejnosti predovšetkým vďaka chatbotovi ChatGPT, ktorého procesor poháňa práve Nvidia. Spoločnosť má podiel až 80 % na trhu s GPU. Firma len 13. novembra predstavila nový čip umelej inteligencie H200, navrhnutý špeciálne pre testovanie modelov AI.

Podľa Nvidie bude nový čip H200 generovať výstup až dvakrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Jeho dodanie sa očakáva v druhom štvrťroku 2024. Ide o dôležitý krok nielen pre odvetvie AI, ale aj pre samotnú firmu. Vzhľadom na jej postavenie na trhu s GPU má Nvidia exkluzívnu pozíciu na udržanie záujmu investorov aj počas ďalšieho roka.

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Akcie Nvidia lámu rekordy

Už skôr sme informovali o odvetví AI, ktoré zaznamenalo v roku 2023 veľký rozmach. Len 12 popredných AI firiem spoločne vytvorili za prvých 10 mesiacov v roku 2023 nárast kapitalizácie až 2,86 bilióna dolárov. A práve Nvidia vytvorila najväčšie zhodnotenie vyše 215 % ku koncu októbra. Nasledovali firmy ako 3.ai (152,84 %), Splunk (75,44 %), Amazon (71,31 %) a Synopsys (58,15 %).

Podľa údajov TradingView môžeme vidieť cenový vývoj akcií Nvidia. V čase písania článku sa obchodujú na úrovni 496,56 dolárov. Od januára ide o nárast 255 %, no rastúci trend sa začal už v októbri 2022. Meziročne preto môžeme hovoriť o vzostupe až 358 %. Napriek tomu sa zdá, že sa rast ešte neskončil a cena útočí na nové historické maximum.

Akcie Nvidia prudko rastú

Akcie Nvidia prudko rastú. Zdroj: TradingView

Nvidia má v pláne zverejniť po uzatvorení trhov 21. novembra svoje najnovšie výsledky ziskov. Na základe týchto správ budú reagovať analytici aj investori, čo môže z krátkodobého hľadiska spôsobiť ďalší rast akcií, keďže sa očakáva, že správa o ziskoch bude pozitívna.

Na záver je potrebné pripomenúť, že investovanie iba do jedinej spoločnosti je vysoko rizikové a investor sa v takomto prípade spolieha iba na výkonnosť jednej akcie. Na rozdiel od toho, investovanie do indexov poskytuje omnoho nižšiu dávku rizika, ale aj potenciálneho zisku. Tento článok nie je investičné poradenstvo a každý by mal do akcií investovať iba tie peniaze, o ktoré si môže dovoliť prísť.

Mohlo by ťa zaujímať: Legendárny Michael Burry našiel investičnú príležitosť roka

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa