Japonská technologická spoločnosť Fujitsu sa snaží ponúkať služby obchodovania s kryptomenami. Značka chce ponúkať finančné služby vrátane prijímania vkladov, financovania pôžičiek, finančnej správy a výmeny krypto aktív. Na novinku upozornil cointelegraph.com.
Fujitsu chce ponúkať krypto služby
Spoločnosť nedávno podala žiadosť o ochranné známky, ktoré pokrývajú širokú škálu služieb súvisiacich s bankovníctvom, financiami a kryptomenami. Túto informáciu zdieľal právnik Michael Kondoudis, ktorý sa špecializuje na NFT a metaverse licencovanie. Tento technologický gigant podal žiadosť 16. marca 2023 a niektoré z finančných služieb, na ktoré sa snaží získať licenciu, zahŕňajú výmenu peňazí, obchodovanie s cennými papiermi, poisťovacie maklérstvo, daňové plánovanie a taktiež obchodovanie s kryptomenami.
Kryptomeny vs kvantová výpočtová technika
V tejto oblasti sa pozrieme ešte na jeden zaujímavý uhol pohľadu. Nedávno sa ukázalo, že spoločnosť sa začala zaujímať aj o kvantové počítače. Fujitsu údajne spolupracoval s Rikenom, s najväčším výskumným ústavom v krajine, na vývoji prvého japonského kvantového počítača. Kvantový počítač bude ponúkaný spoločnostiam skúmajúcim lieky, materiály a finančné prognózy. Považujeme to za významnú novinku, keďže tento nový počítač od Fujitsu bude používať supravodivé materiály, ktoré vykazujú nulový elektrický odpor po svojom ochladení na teplotu blízku absolútnej nule.
Počítač, ktorý je dokonca výkonnejší ako Frontier, sa v prvom rade použije na finančné prognózy a vývoj nových liečiv. Prvý model kvantového počítača má byť vydaný už po marci 2027. Tento plán je zreteľným znakom toho, že priemysel kvantových počítačov bude v nasledujúcich rokoch napredovať. Ak to máme porovnať napríklad so spoločnosťou Google, ktorý plánuje vydať svoj prvý komerčný životaschopný superpočítač v roku 2029, Fujitsu má v prípade kvantových počítačov značnú výhodu.
S pomocou výskumného inštitútu Riken sa Fujitsu stane prvou domácou spoločnosťou, ktorá vyrába kvantové počítače v Japonsku.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Môže to ohroziť aj bitcoin?
Aj keď došlo v súvislosti s kvantovými počítačmi k veľkým novinkám, ktoré plne kombinujú hardvér, softvér či ďalšie aplikácie, položme si otázku, či to môže ohroziť aj inú oblasť, napríklad kryptomeny. V skutočnosti sme toho názoru, že ide o rozpor s kryptografickými ambíciami spoločnosti, nakoľko existujú dôsledky, že kvantové počítačové zariadenia môžu negatívne ovplyvniť kryptomeny, napríklad bitcoin. Ten svojou trhovou kapitalizáciou predbehol všetky kryptomeny a jeho rast tak urýchlil využitie technológie blockchain v rôznych sektoroch. Kryptomeny, ktoré využívajú pokročilé šifrovacie algoritmy môžu byť tak ohrozené kvantovými počítačmi. Kvantová výpočtová technika by tak mohla hacknúť asymetrickú šifru a preniknúť tak napríklad do bitcoinových peňaženiek.
”Nebezpečný” Shorov algoritmus urobí aj nemožné
Jednoznačne si musíme uvedomiť, že kvantové počítače riešia problémy iným spôsobom ako iné ”superpočítače”. Pri určovaní prvočíselných faktorov je Shorov algoritmus podstatne efektívnejší. Mohol by byť schopný riešiť ďalšie problémy, ktoré sú pre superpočítače považované za príliš náročné. To znamená, že ak by mali dostatočne výkonný a funkčný kvantový počítač, váš súkromný kľúč by sa dal čisto teoreticky získať z verejného kľúča. Samozrejme, v prvom rade bude potrebné dostať sa k verejnému kľúču. Keďže adresa peňaženky je založená na verejnom kľúči, hashuje sa pomocou metód, ktoré zatiaľ nie sú náchylné na akékoľvek útoky z kvantových počítačov. K ohrozeniu súkromného kľúča tak môže dôjsť počas prebiehajúcej transakcie, kedy je verejný kľúč odhalený. Preto ak niekto objaví súkromný kľúč, môže si privlastniť každý jeden bitcoin.
Ak si máme porovnať rozlúštenie šifrovania bitcoinu kvantového počítača a superpočítača, vidíme tu jasný rozdiel. Podľa výskumníkov by kvantovému počítaču s 1,9 miliardami qubitov trvalo približne desať minút, kým by rozlúštil šifrovanie bitcoinu. Ak by ste mali na dokončenie úlohy celý deň, kvantový počítač s iba 13 miliónmi qubitov by to dokázal. Superpočítač to dokáže za 2,5 miliardy rokov.
Národný inštitút pre štandardy a technológie vidí rýchly vzostup
Niektorí vedci si myslia, že kvantový počítač nikdy nedosiahne takýto bod, no experti z NIST (Národný inštitút pre štandardy a technológie) tvrdia, že kvantové výpočty už v nasledujúcich desiatich rokoch dokážu oslabiť bezpečnosť bitcoinovej siete. V takomto prípade by sme nemali urobiť nič iné, ako sa pripraviť na nový kryptosystém, dbať na bezpečnosť a očakávať postupný vývoj kvantových počítačov.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0! Práve prebieha akcia -20% na 3 a 6 mesačné členstvá!
Báť sa zatiaľ nemusíme
Šifrovanie, ktoré je založené na mriežke, poskytuje inú alternatívnu ochranu proti kvantovým hrozbám. Takýto druh šifrovania prináša ďalší matematický šum, ktorý môže zmiasť aj špičkový systém. Vzhľadom na pomalý rast kvantovej výpočtovej techniky a schopnosti prispôsobiť sa útokom (napríklad aktualizácie šifrovania), je neistota a nebezpečenstvo relatívne vzdialený pojem. Keďže pravidelne počúvame o útokoch hackerov, musíme mať na pamäti, že aj vlády jednotlivých štátov môžu mať rôzne záujmy pri používaní kvantových počítačov. Veď aj spoločnosť Fujitsu sa napokon stane prvou domácou spoločnosťou, ktorá bude predávať kvantové počítače veľkým korporáciám v Japonsku. No ako bolo spomenuté, prioritný kľúčový záujem kvantových počítačov spočíva reálne v prospešnom využití.
Kryptomeny a digitálne financie sa stali neoddeliteľnou súčasťou celého súboru technologických inovácií. Ak sa budú kvantové počítače naozaj technologicky posúvať vpred, s veľkou pravdepodobnosťou by to mohlo v tomto odvetví ovplyvniť etablovaných hráčov a otriasť krajinami v odvetví finančných služieb.
Prečítaj si aj: Ako vážna je situácia v ekonomike – hrozí veľká banková kríza?