Takmer tretina Slovákov spláca vyše 5 pôžičiek

Novinky Slováci si často berú pôžičky
Slováci si často berú pôžičky. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz/Studio Romantic
BitmarketsOkazio mobil

Podľa najnovších údajov až 29 % Slovákov spláca minimálne 5 pôžičiek. Väčšina z týchto pôžičiek sú neúčelové hotovostné (62 %), kreditné karty (17 %) a nasledujú splátky auta, nákupy na splátky, kontokorentné úvery a krátkodobé pôžičky, uvádza správa Teraz na základe prieskumu Home Credit. Hlavným dôvodom prečo si Slováci požičiavajú peniaze je nedostatok finančnej rezervy.

Berieme si pôžičky lebo nemáme na výber

Najviac Slovákov (45 %) spláca iba 1 pôžičku, no viac ako 5 pôžičiek má až 29 %. Pomerne častým javom je spojenie pôžičiek do jednej za účelom zvýšenia efektivity splácania. Takýmto spôsobom sa často môžu dlžníci dostať k nižšej úrokovej sadzbe a v konečnom dôsledku aj k nižšej mesačnej splátke.

Slováci najviac šetrili na kúpe auta, kozmetiky a dovoleniek. Naopak najviac míňajú na jedlo. Za účelom lepšieho finančného príjmu uvažovalo v tomto roku o zmene práce až 50 % Slovákov. Pre zmenu zamestnania sa nakoniec rozhodlo 14 % zamestnaných obyvateľov.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Neostáva priestor na tvorbu finančnej rezervy

Rast úrokových sadzieb sa zatiaľ väčšiny pôžičiek nedotkol za predpokladu, že klient ich začal využívať pred viac ako rokom a pol. Zafixovanie úrokovej sadzby sa však najmä pre hypotéky stane realitou pre stále viac a viac klientov. Napriek nepriaznivej makroekonomickej situácii je podiel ľudí s viacerými pôžičkami stále vysoký. Dôvod je jednoduchý. Nemajú na výber.

Väčšine Slovákom neostáva priestor na tvorbu finančnej rezervy. Priemerná hrubá mzda na Slovensku narástla o 9,9 % v druhom štvrťroku na úroveň 1 419 eur, čo je po Grécku (1 381 eur) a Bulharsku (955 eur) najmenej v Európskej únii.

Čo je ale horšie, z výplaty si nedokážeme odkladať peniaze a dokonca aj v krajinách s nižšou mzdou si obyvatelia môžu dovoliť nakupovať viac. Ako je to možné? Majú totiž nižšie životné náklady. Preto hlavným problémom slovenských domácností sú neprimerane nízke príjmy v porovnaní s vysokými životnými nákladmi.

Už skôr sme informovali, že vo finančnej núdzi žije až 18 % domácností. Medziročne nastal pokles 2 %, no toto číslo je stále vysoké. Samozrejme z krátkodobého hľadiska za to môže inflácia, ktorá spôsobila pokles reálnej mzdy, no tento faktor do dvoch rokov vymizne a platy dobehnú rast cien. Dlhodobo to však nič nemení na tom, že za tovary a služby platíme neprimerane vysoké ceny. Výsledkom je, že si musíme požičiavať peniaze z banky a nadmerne zaťažovať rozpočet splátkami.

Mohlo by ťa zaujímať: Drahé hypotéky na drahé bývanie. Nízke splátky sú minulosťou

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.