Gigant v oblasti AI zažíva exodus. Hrozí umelej inteligencii totálny kolaps?

Novinky Umelá inteligencia sa stáva súčasťou mnohých pracovných pozícií
Umelá inteligencia sa stáva súčasťou mnohých pracovných pozícií. Zdroj: shutterstock.com/Stock-Asso/RichartPhotos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podstatná časť súčasnej pozitívnej nálady na trhu je spojená s umelou inteligenciou (AI). Spoločnosti aj jednotlivci ju implementujú do svojej činnosti a pomáha im zvyšovať produktivitu práce. Jej vzostup by logicky mal znamenať aj ekonomický vzostup. Jeden z pilierov umelej inteligencie sa však v súčasnosti rúca.

Čo je umelá inteligencia

Umelá inteligencia sa v krátkom čase stala súčasťou práce v mnohých profesiách. Túžba po jej vytvorení tu už bola minimálne od viktoriánskeho obdobia, čo bolo sublimované v myšlienke Frankensteina. Ľudstvo fascinovala predstava, že dokáže vytvoriť nejakú uvažujúcu a samostatnú entitu. Napriek tomu existujú dôvody, prečo vnímať aj jej negatívnu stránku.

Aktuálnu formu využívanej umelej inteligencie nie je možné vnímať ako typ, ktorý je schopný uvažovať, ale ako generatívny typ inteligencie. To má svoje špecifiká, výhody, ale takisto aj nevýhody. AI sa stáva podstatnou časťou pracovného trhu vyspelých aj rozvojových krajín.

Spoločnosť Adobe ju charakterizuje ako: „…typ umelej inteligencie, ktorá vytvára nové údaje, napríklad obrázky alebo text, učením sa z existujúcich údajov. Efektívne vizualizuje a generuje obsah, ktorý zodpovedá tomu, čo opisujete, a pomáha vám tvoriť, skúmať a posúvať hranice, čím otvára nové možnosti pre predstavivosť, experimentovanie a realizáciu nápadov.”

Pád umelej inteligencie?

Pri úvahách o páde umelej inteligencie je reč, samozrejme, o najznámejšej spoločnosti prevádzkujúcej umelú inteligenciu – OpenAI. Jej produkt ChatGPT je dnes najčastejšie využívanou alternatívou medzi bežnou populáciou. Obrovskú výhodu mu dáva okrem kvality spracovania aj to, že išlo o prvú dostupnú možnosť využívania AI.

17. novembra bol na návrh predstavenstva zbavený funkcie riaditeľa spoločnosti Sam Altman. Je potrebné vnímať dôležitosť tejto osobnosti pre súčasný vývoj umelej inteligencie. New York Magazine ho nazval Oppenheimerom dnešnej doby. Po Altmanovom odchode sa začal exodus zo spoločnosti OpenAI, ktorý zahŕňal vedenie spoločnosti, ale odchodom hrozili aj bežní zamestnanci.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

V krátkom čase sa ukázalo, že odvolanie riaditeľa bolo hrubou chybou predstavenstva. To je však už internou záležitosťou spoločnosti. Nás zaujíma, aký vplyv môže mať tento odchod na budúcnosť umelej inteligencie.

Prípadný pád a problémy firmy OpenAI môžu mať neblahé následky na konkrétnu spoločnosť. Vďaka vysokej konkurencii v tejto oblasti však nepredpokladáme dopady na iné spoločnosti. Určite nie negatívne dopady.

Ďalšie kroky

Podľa prvých informácií sa len niekoľko dní po odchode zo spoločnosti OpenAI dohodol Sam Altman na spolupráci s Microsoftom. Na oficiálne potvrdenie tohto spojenia si ešte bude potrebné počkať, ukazuje to však už dnes podstatný smer.

Microsoft je považovaný za jedného z najpokročilejších tvorcov umelej inteligencie. Táto akvizícia sa jednému z technologických gigantov súčasnosti podarila vďaka chybe OpenAI v cene presne 0 dolárov, ako pripomína Arpit Singh.

So svojím chatbotom Sydney si získal množstvo priaznivcov napriek úvodným problémom. Microsoft Corporation už dnes využíva umelú inteligenciu priamo v biznise a ponúka ju napríklad vo forme tzv. kopilota.

Do najviac využívaných a najobľúbenejších produktov Microsoft zabudoval kopilotov využívajúcich umelú inteligenciu. Príkladom môže byť zvyšovanie efektivity kódovania pomocou služby GitHub, transformácia produktivity v práci s Microsoft 365 či nový spôsob vyhľadávania pomocou služieb Bing a Edge. Takisto zaujímavá je kontextová hodnota, ktorá funguje v aplikáciách a počítači s operačným systémom Windows.

Mohlo by vás zaujať: Je možné hacknúť Bitcoin? Prichádza doba kvantová

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.