Svetový ropný gigant obmedzil svoju produkciu. Cena ropy stúpa na nové maximá

Novinky Cena ropy rastie na nové maximá
Cena ropy rastie na nové maximá. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
BitmarketsOkazio mobil

Saudská Arábia, líder skupiny OPEC a svetový ropný gigant, predĺžila obmedzenú produkciu ropy do konca roka 2023. Cena ropy dosiahla najvyššiu úroveň tohto roka. Týmto krokom trpia nie len kupujúci, ale aj samotný producent ropy, ktorého ekonomika obmedzením vývozu kľúčovej suroviny extrémne stráca, informovalo o tom CNN.

Cena ropy stúpla nad 90 dolárov za barel

Líder skupiny OPEC oznámil svetu, že dobrovoľne obmedzená produkcia ropy bude pokračovať aj naďalej. Toto rozhodnutie má negatívny vplyv na spotrebiteľov na pumpách, keď ceny ropy stúpajú na nové maximá, no rovnako aj na ekonomiku Saudskej Arábie. Tá sa trápi s deficitom financií a recesiou.

Cena ropy Brent po vydaní tohto oznámenia vystúpila nad 90 dolárov za barel.

Predĺžené obmedzenie dodávok zo Saudskej Arábie a Ruska prichádza, aj keď ceny ropy v posledných týždňoch opäť vzrástli. To prinieslo vyššie ceny na čerpacích staniciach pre amerických spotrebiteľov, keď sa vyšplhali na deväťmesačné maximá.

„Je to krok proti snahe USA skrotiť infláciu,” povedal Robert Yawger, viceprezident pre energetické futures v Mizuho Securities. Yawger poznamenal, že Rusko a Saudská Arábia sa pri financovaní svojich rozpočtov spoliehajú na vyššie ceny ropy. Ropní giganti chcú svoju produkciu predávať Američanom s väčším ziskom.

Podľa Medzinárodného menového fondu potrebuje Saudská Arábia predávať ropu Brent za približne 81 dolárov za barel, aby dokázala vyrovnať deficit svojho rozpočtu.

Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že Rusko sa snaží zvýšiť svoje príjmy z exportu ropy, ktoré sa prepadli počas posledného roka o polovicu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kto dodá ropu Američanom?

Irán a Rusko produkujú podobnú ropu ako Saudská Arábia. Konkurenčné sily sa v tomto odvetví momentálne prerozdeľujú. Saudská Arábia svoju produkciu ropy znížila počas tohto roka o 1,8 milióna barelov ropy denne. Rusko znížilo produkciu ropy len o 550 000 barelov za deň. Avšak Irán svoju produkciu navýšil a to o 340 tisíc barelov denne.

Predstavitelia Bieleho domu v reakcií na tieto udalosti uviedli vo vyhlásení pre CNN, že „budeme pokračovať v spolupráci s výrobcami a spotrebiteľmi, aby sme zabezpečili, že trhy s energiou budú podporovať ekonomický rast a znížia ceny pre amerických spotrebiteľov.”

Saudská Arábia týmto krokom veľa riskuje. Z krátkodobého hľadiska obmedzením produkcie prichádza o príjmy do svojho rozpočtu a to v čase, keď dosahuje deficit. Z dlhodobého hľadiska to môže mať ešte vážnejšie dôsledky. Drahá obmedzená ropa povedie k snahám o vyššiu energetickú efektívnosť a teda aj zníženie spotreby. Časť zákazníkov sa preto už nemusí k saudskoarabskej rope nikdy vrátiť.

Prečítajte si aj: Lacný benzín je minulosťou. Tankovanie bude čoraz drahšie

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.