Svetovo uznávaný ekonóm varuje. Dolár je extrémne ohrozený

Ekonomika Ekonóm varuje, že dolár je ohrozený
Ekonóm varuje, že dolár je ohrozený. Zdroj: shutterstock.com/S_Photo
Catslap PC banerBitmarkets

Na zraniteľnosť dolára už dlhšiu dobu upozorňujú viacerí ekonómovia aj analytici. Pred nedávnom vydal mimoriadne presvedčivé a zároveň aj znepokojujúce vyhlásenie známy americký ekonóm Peter Schiff. V reakcií na aktuálne výsledky inflácie uviedol, že dolár sa rúti k zániku a jeho cesta bude mať tragický koniec.

Výsledky inflácie v USA za mesiac august šokovali trhy. Index spotrebiteľských cien v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 0,6 %. A to aj napriek tomu, že americká centrálna banka (FED) už vyše roka s infláciou tvrdo bojuje. Prísna menová politika úradov dostala úrokové sadzby na 22-ročné maximá.

Rast cenovej hladiny počas roka stúpal vždy pomalším tempom až doteraz. Inflácia nie len, že prestala klesať, ale ona dokonca až vzrástla. Dôvodom je súčasný „ropný šok”. Rastúce ceny benzínu vytvorili nový impulz pre opätovný vzostup cenovej hladiny.

Ekonóm varuje pred tlačením nových peňazí

Známy ekonóm Peter Schiff poukazuje na nesprávne kroky centrálnej banky, ktorá začala v období počas veľkej finančnej krízy v roku 2008 využívať na záchranu ekonomiky kvantitatívne uvoľňovanie.

FED toto opatrenie používal v kritických časoch, zaplavoval ekonomiku novými „prázdnymi” peniazmi s cieľom podporiť ekonomický rast. Avšak po tom, čo vypukla pandémia a ekonomiku bolo potrebné skutočne zachrániť, FED vypustil do obehu také obrovské množstvo „prázdnych peňazí”, ktoré vážne narušilo ekonomickú stabilitu v krajine.

Podľa populárneho ekonóma Petra Schiffa sa časy vysokej inflácie ešte neskončili. „Myslím si, že inflácia bude v roku 2024 oveľa väčší problém ako v roku 2023”, uviedol. Upozorňuje pri tom na extrémny dlh Spojených štátov. Ten dosahuje historicky najvyššie hodnoty na úrovni nad 30 biliónov dolárov.

Vysoké úrokové sadzby predražujú úvery nie len domácnostiam a podnikom, ale rovnako aj zadlženým štátom. Schiff uviedol, že dlh Spojených štátov sa každoročne zvyšuje o ďalšie 2 bilióny dolárov. „To povedie v budúcnosti k oveľa vyššej inflácii, než akú sme zažili v minulosti”, uviedol Schiff.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Inflácia v USA začala opäť stúpať

Infláciu tlačia v súčasnosti hore rastúce ceny benzínu. Krajiny zo zoskupenia OPEC obmedzili produkciu ropy. Jej nedostatočná ponuka automatický zvýšila ceny benzínu a nafty.

Saudská Arábia ako jeden najväčších producentov ropy narušila rovnováhu na trhu tým, že do konca roka obmedzila produkciu ropy.

Podobný krok urobilo aj Rusko, ktoré zakázalo vývoz benzínu a nafty takmer do všetkých krajín. Dôvodom má byť podľa Moskvy podpora domáceho trhu. Avšak viacerí analytici poukazujú na fakt, že cieľom Ruska je prehĺbiť problémy s infláciou v Spojených štátoch.

Ceny palív teda stúpajú a momentálne neexistuje dôvod na to, aby opäť poklesli. Ropa Brent sa aktuálne obchoduje za najvyššie ceny v tomto roku nad úrovňou 90 dolárov za barel. Vyššie ceny benzínu a nafty budú tlačiť hore aj ceny produktov a služieb. Ropa, ktorá zdražela je tak palivom do inflačného ohňa.

„Príbeh bude mať bohužiaľ tragický koniec. Budeme mať dolárovú krízu a krízu štátneho dlhu. FED sa chystá tlačiť peniaze, kým dolár neskolabuje. Myslím, že ten deň zúčtovania je blízko. Neviem, či je to zajtra, ale čoskoro to príde,” povedal Schiff.

Prečítajte si aj: Krutá pravda o svetových ropných magnátoch. OPEC čaká nepríjemný osud

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.