Spojené štáty a rovnako aj Európska únia môžu očakávať nového silného globálneho hráča, ktorý pretvorí politické a ekonomické usporiadanie sveta. Zoskupenie BRICS sa výrazne rozrastá a jeho vplyv na svetové trhy tak bude omnoho väčší. Krajiny z rôznych častí sveta sa snažia spojiť a vytvoriť protipól k mocnému západu.
Nový svetový poriadok znamená, že globálna ekonomika sa zmení
Dlho očakávaný summit zoskupenia BRICS sa konal od 22. do 24 augusta v Juhoafrickej republike. Wall Street Journal informoval, že sa na ňom zúčastnilo 40 hláv štátov z rôznych krajín sveta, prevažne z Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie.
Ústrednou témou rozhovorov vládnych predstaviteľov krajín bola ďalšia expanzia zoskupenia, ktoré v súčasnosti tvorí Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika.
„Všetci stojíme za vybudovanie nového multipolárneho svetového poriadku, ktorý je skutočne vyvážený,” povedal ruský prezident Vladimír Putin. Ten sa summitu zúčastnil len prostredníctvom videohovoru, nakoľko hosťujúca krajina by ho pri osobnej účasti musela zatknúť na základe zatykača, ktorý na neho v marci vydal Medzinárodný trestný súd za vojnové zločiny na Ukrajine.
Rusko si chce udržať spojencov v Afrike
Len pred mesiacom si Putin budoval spojenectvo s africkými krajinami v Petrohrade. Konal sa tam summit, ktorého sa zúčastnili predstavitelia 49-tich afrických krajín. Západné sankcie voči Rusku výrazne znížili ekonomické možnosti krajiny.
Rusko sa preto snaží udržať si svoj status najväčšieho dodávateľa munície do afrických krajín a to aj napriek tomu, že konflikt na Ukrajine značne vyčerpáva ruský zbrojársky priemysel.
„Od invázie na Ukrajinu a sankcií sme boli svedkami toho, ako Rusko skutočne zvýšilo svoju angažovanosť v Afrike,” povedal Joseph Siegle, riaditeľ výskumu Centra strategických štúdií Národnej obrany Univerzity vo Washingtone, DC.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
BRICS naberá na sile
Súčasný členovia zoskupenia BRICS, ktorých pôvodne spájal ich ekonomický rast, predstavujú viac ako štvrtinu globálnej ekonomiky a približne 42 % svetovej populácie.
Do zoskupenia pribudne v budúcom roku ďalších 6 významných krajín. Sú nimi Saudská Arábia, Egypt, Argentína, Irán, Etiópia a Spojené arabské emiráty. Na pripojení do spoločenstva BRICS sa dohodli na nedávnom summite v Johanesburgu.
Expanzia tohto bloku vytvára silnejšiu konkurenciu v geopolitickej a ekonomickej sfére, ktorej v súčasnosti dominuje USA.
Protipól voči Spojeným štátom, či Európskej únií má potenciál aj ďalšieho rastu, keďže o prijatie do spoločenstva požiadalo ďalších 20 krajín. Patria medzi ne Nigéria, Indonézia, Venezuela, ktoré formálne prejavili záujem o vstup do bloku ešte pred summitom v Juhoafrickej republike.
„Poďme spoločne napísať novú kapitolu krajín s rozvíjajúcimi sa trhmi, pracujeme spoločne na rozvoji,” povedal čínsky prezident Si Ťin-pching v preložených poznámkach na tlačovej konferencii na konci summitu.
Achillova päta BRICS
Analytici však upozorňujú, že rôznorodosť krajín zoskupenia BRICS bude kameňom úrazu v oblasti ich rozhodovania a súdržnosti. Každá z krajín sa riadi inou ideológiou, ekonomickými princípmi aj riadiacimi systémami.
„Je to dosť zvláštny výber krajín,” povedal Priyal Singh, vedúci výskumník v Inštitúte bezpečnostných štúdií, Think Tanku v Pretórii v Južnej Afrike. Singh poukázal na napäté vzťahy medzi Saudskou Arábiou a Iránom a rovnako aj medzi Egyptom a Etiópiou. „Blízky východ a severná Afrika majú od budúceho roka nad skupinou skutočne veľkú moc,” dodal.
Prečítajte si aj: Nová hrozba pre americké banky. Strach majú aj najväčšie finančné inštitúcie