Svetová ekonomika a dôvody, prečo v najbližších rokoch príde najväčšia kríza za posledných 50 rokov

Novinky Čaká nás ďalšia ekonomická kríza?
Čaká nás ďalšia ekonomická kríza? Zdroj: shutterstock.com/Thx4Stock team
BitmarketsOkazio mobil

Ako sú na tom akciové trhy? Uvidíme väčšiu korekciu? Na čo sa spoliehajú býky a medvede a kto bude dominantnejší v najbližšom období? V oboch príspevkoch, ktoré sú zamerané na jeden trh – makro analýzu S & P 500 a akciové prostredie, si budeme definovať fundamentálne faktory pomocou rôznych analytických indikátorov, ktoré je potrebné na trhu sledovať a podľa toho očakávať ďalší vývoj. V týchto častiach sa budeme venovať negatívnym stránkam na trhu, kde budeme rozoberať, čo zapríčinilo pokles na akciových trhoch, ako by sa mohol ďalej vyvíjať, čo ženie nakupujúcich, ale aj o tom, kto má aktuálne dominantnejšie postavenie na trhu.

Tento článok predstavuje jeden pohľad na aktuálnu situáciu vo svete a na stav akciových trhov. Na konci článku nájdete odkaz na druhý pohľad, ktorý je presne opačný a nájdete v ňom dôvody, prečo bude rast ekonomiky v najbližších rokoch pokračovať.

Náznaky, že príde kríza

Na úvod by som v krátkosti uviedol do pozornosti tento graf, ktorý nám toho prezrádza naozaj mnoho. Môžeme si všimnúť porovnanie korekcií pri uvalených 10-percentných clách a teraz. Nuž, na začiatku 2018 prepukol obchodný konflikt a zaviedli sa 10-percentné clá na viaceré produkty a služby medzi US a Čínou. Trh reagoval 12-percentnou korekciou. Situácia sa ako-tak ukľudňovala a následne trh vytvoril nový vrchol. Už vtedy sme si s kolegami hovorili, že ako to je vôbec možné, sadzby rastú, obchodná vojna je v plnom prúde ale všetko ide up. Potom sme videli prudký pád od vtedajšieho ATH vo výške cca 21 percent. Toto viac menej spôsobil fed a takisto zapríčinil aj otočenie trendu smerom nahor, keďže sa zmenila celková menová politika tzv. „flip flop”. Teraz máme sadzby nezmenené a na novom HIGH sa obchodná vojna prehĺbila na novú úroveň. 25-percentné tarify na niektoré produkty a stále sa zhoršujúce americko-čínske vzťahy (v posledných dňoch situácia ohľadom Huawei). Na grafe môžeme takisto vidieť, že dlhopisy nepotvrdzujú doterajšiu rally ale pokračujú v poklese. Na začiatku júna by mali byť clá už platné a je možné, že pokiaľ sa dovtedy nič nezmení, tak pravdepodobne opäť uvidíme ďalší pokles.

Zdroj: Real Investment Advice

Ukážkovú koreláciu môžeme vidieť aj na grafe S & P 500 a peňažnej zásoby. O tomto vplyve a očakávaní úrokových sadzieb som hovoril už v predošlom článku. Tento graf je viac ako týždeň starý, no updatovaný v máji. Ešte pred vrcholom S & P 500 sme mohli spozorovať pokles tlačenia peňazí a trh sa tomu prispôsobil. Toto je silne „bearish sign”. Pokiaľ sa znovu nenaštartuje tlačenie, tak k rastu prísť nemusí. Uvidíme, ako dlho to potrvá. Samozrejme, cena s týmto ukazovateľom nemusí dokonale korelovať, ale pri skúmaní aktuálnej makroanalýzy S & P 500 alebo indexov vo všeobecnosti, by peňažná zásoba mala tvoriť dôležitú úlohu. US 500 je aktuálne pri 2 830, takže cena opäť dohnala GMS.

Podobné články môžete sledovať na novom projekte škola tradingu, kde sa podrobne venujeme podobným makro analýzam, analytickým ale aj technickým indikátorom. Navyše sa môžete tešiť na množstvo free contentu, ktoré vám môžu pomôcť pri investičnom rozhodovaní.

Takže máme tu zvýšené clá, ktoré sú dlhodobým problémom a ten sa prejaví skôr či neskôr na cene akcií a čo je dôležitejšie, aj globálnej ekonomike. Kvôli obchodnej vojne môže mať celkom veľké problémy aj Apple (aj ďalší giganti), čo sa odrazí na ich ziskoch. Utrpí globálne HDP, ako aj americké alebo čínske. Nasledujúci graf ukazuje medziročné zmeny pri globálnom obchode pri pohľade na celosvetový export. Všetky 3 kategórie sa aj vďaka 10-percentným clám dostavajú na úrovne v blízkosti po krízových úrovniach. Na čo treba upozorniť je, že na tomto grafe nie sú zarátané 25-percentné clá, teda nový obchodný konflikt. Osobne som zvedavý na štatistiku o pár mesiacov resp. o rok. Lepšie to určite nebude…

Opačný pohľad na ďalší vývoj ekonomiky

Svetová ekonomika a dôvody, prečo v najbližších mesiacoch nebude spomaľovať

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Kvakomat PC bannertxb