Svetová banka prekvapila zmenou prognózy ekonomického rastu. Čo nás čaká?

Ekonomika Svetová banka prekvapila zmenou prognózy ekonomického rastu.
Svetová banka prekvapila zmenou prognózy ekonomického rastu. Zdroj: shutterstock.com/rafapress/fizkes
BitmarketsKvakomat mobil

Svetová banka vo svojej poslednej správe Global Economic Prospects zmenila svoju januárovú prognózu globálneho ekonomického rastu pre tento a aj budúci rok. V pôvodných odhadoch Svetová banka predpokladala globálny ekonomický rast v roku 2023 na úrovni len 1,7 %. Tento odhad vystrašil trhy, nakoľko v roku 2022 bol nárast hrubého domáceho produktu omnoho vyšší. V minulom roku svetová ekonomika vzrástla o 3,1 %. Avšak aktuálne predpovede Svetovej banky hrozbu katastrofy oddialili.

Svetová banka už začiatkom roka hrozila recesiou

Vo svojej januárovej správe videla Svetová banka globálne ekonomické výhliadky veľmi nepriaznivo. Upozorňovala na to, že globálny rast prudko spomaľuje a to v dôsledku vysokej inflácie, vyšších úrokových sadzieb, nízkych investícií a aj pre narušenie medzinárodných dodávateľských reťazcov, čo spôsobila ruská invázia na Ukrajinu. „Kríza, ktorej čelí vývoj, sa zintenzívňuje, keďže výhliadky globálneho rastu sa zhoršujú,” uviedol prezident skupiny Svetovej banky David Malpass v januári.

Aktuálna prognóza hovorí, že na vysoké úroky reagujú svetové trhy v oneskorení

Podľa najnovšej správy Svetová banka očakáva v tomto roku vyšší nárast hrubého domáceho produktu v porovnaní s jej januárovou predpoveďou. Ekonomický rast sa podľa nej zvýši o 2,1 % v roku 2023. Nemáme však dôvod na radosť, pretože vyhliadky pre rok 2024 sú naopak horšie ako sme očakávali.

Prognóza ekonomického rastu

Prognóza ekonomického rastu. Zdroj: worldbank.org

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

„Svetová ekonomika je v neistej pozícii,” povedal Indermit Gill, hlavný ekonóm a senior viceprezident skupiny Svetovej banky. „V roku 2023 bude obchod rásť menej ako tretinou svojho tempa v rokoch pred pandémiou. Na rozvíjajúcich sa trhoch a v rozvojových ekonomikách v dôsledku vyšších úrokových sadzieb narastajú dlhové tlaky. Fiškálne nedostatky už priviedli mnohé krajiny s nízkymi príjmami do dlhovej tiesne.” V našom nedávnom článku sme vás informovali o tom, že svetový dlh je v súčasnosti vyšší ako celkové množstvo peňazí v obehu.

Svetová banka poukazuje na oneskorenie negatívneho vplyvu vysokých úrokových sadzieb na trhy. Očakávaný ekonomický rast v roku 2024 má byť na úrovni len 2,4 %, kým v januárovej prognóze sa predpokladalo s rastom o 2,7 %.

“Hospodársky rast sa počas zvyšku roka 2023 podstatne spomalí, keďže je zaťažený oneskorenými a pretrvávajúcimi vplyvmi sprísnenia menovej politiky a prísnejších úverových podmienok.” Keď vezmeme do úvahy, že inflácia je ešte stále na nebezpečne vysokej úrovni a reštriktívna politika centrálnych bánk môže pokračovať nie len v tomto, ale aj budúcom roku, vidina stúpajúceho ekonomického rastu sa nám jasne vzďaľuje.

Ak sa táto nová prognóza skutočne naplní, svetová ekonomika sa dostane na úroveň, ktorú sme dosahovali pred niekoľkými rokmi. Zotavenie ekonomiky po pandémií bolo mimoriadne náročnou výzvou pre krajiny, firmy aj domácnosti. No inflačná hrozba a vojna na Ukrajine túto výzvu vyniesli na úplne nový level obtiažnosti.

Aké sú vyhliadky pre Slovensko?

Podľa správy OECD môžeme na Slovensku očakávať rast HDP v roku 2023 na úrovni 1,3 %, a následne v roku 2024 sa výkonnosť slovenskej ekonomiky zvýši o 2 %. K zvýšeniu hospodárskeho rastu má prispieť najmä čerpanie eurofondov. Budúce oživenie medzinárodného obchodu má Slovensku pomôcť zvýšiť objem exportu, ktorý je hnacím prvkom celej našej ekonomiky.

Negatívny vplyv na ekonomický rast Slovenska má súčasná enormne znížená spotreba domácnosti. V dôsledku vysokej inflácie a rekordných cien potravín Slováci obmedzujú svoju spotrebu na minimum.

Druhým faktorom, ktorý výrazne brzdí produkciu Slovenska je znížený objem investícií podnikov. Pod vplyvom vysokých úrokových sadzieb sú finančné možnosti firiem výrazne obmedzené, čo sa premieta do poklesu investícií a aj nižšej tvorbe nových pracovných miest.

Prečítajte si aj: Hrozivá prognóza sa stáva skutočnosťou. Prichádza do Európy recesia?

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.