Svet má zlatú horúčku. Prečo začali centrálne banky vo veľkom skupovať zlato?

  • Centrálne banky pokračujú v skupovaní zlata.
  • V novembri roku 2023 to bolo podľa správy viac ako 44 ton cenného kovu.
  • Aké sú dôvody tohto trendu?
Novinky Centrálne banky v poslednom období hromadia zlato
Centrálne banky v poslednom období hromadia zlato. Zdroj: shutterstock.com/macrowildlife/Belayat
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Napriek tomu, že zlato bolo nedávno na najvyšších hodnotách vo svojej histórii, zdá sa, že ide o dobrú investíciu. Aspoň si to jednoznačne myslí viacero centrálnych bánk, ktoré pokračujú v jeho skupovaní z trhu. V novembri roku 2023 to bolo podľa správy viac ako 44 ton cenného kovu, čo je pomerne vysoký objem. Aj napriek tomu, že zlato už nie je základ finančného systému, má svoje miesto na rozvahe centrálnych bánk.

Kto zlato kupuje

Centrálne banky pokračovali v nákupoch najcennejšieho kovu aj počas záveru roka 2023. Počas novembra na základe správy Krishana Gopaula, analytika pre Európu, Stredný východ a Afriku (EMEA) Svetovej rady pre zlato, centrálne banky pokračovali v nákupoch. Postupne zvyšovali objem svojich zlatých rezerv, čo je dnes už verejne známe. Celkovo tieto nákupy predstavujú neuveriteľných viac ako 44 ton zlata.

Správa rovnako uvádza aj to, že tieto čísla pochádzajú z verejných záznamov a správ Medzinárodného menového fondu. Sú teda overiteľné z otvorených zdrojov. Analytik konštatuje, že dynamika obchodovania zlata ako rezervného aktíva, najmä pre rozvíjajúce sa trhy v Ázii a Európe, sa nezmenila. Vyspelé krajiny zostali relatívne pokojné v predajnej a nákupnej strane rovnice.

Najväčšími nákupcami zlata v mesiaci september boli Turecká centrálna banka s nákupom 25 ton zlata a Národná banka Poľska, ktorá pridala do svojej rezervy 19 ton. Na treťom mieste sa umiestnila Čínska ľudová banka.

Najväčším nákupcom v oblasti zlatých rezerv je v poslednom období Čínska ľudová banka. Tá ohlásila za posledné obdobie prijatie viac ako 23 ton zlata do svojich rezerv – dvanásty po sebe nasledujúci mesačný prírastok.

To zvýšilo jej čisté nákupy za rok 2023 na 204 ton a zvýšilo jej priznané zlaté rezervy v súčasnosti na 2 215 ton. Napriek výraznému nárastu predstavujú vykázané zlaté rezervy stále len 4 % z celkových medzinárodných rezerv banky.

Dôvody nákupov

Tieto nákupy sú vlastne pokračovaním predchádzajúceho vývoja. Je možné z toho vyvodzovať minimálne dve interpretácie. Prvá je, že centrálne banky pociťujú postupný príchod krízy a zlato je tradične v kríze silnou oporou. To by mohlo byť pre cenu zlata v budúcnosti veľmi pozitívne. 

Druhá možnosť spočíva v tom, že banky sa nechcú viazať len na dlhopisy, pretože práve volatilita ich ceny dostala bankový sektor v roku 2023 k tzv. bankovej kríze. Situáciu musel zachrániť americký regulátor poskytnutím likvidity. Dôvodov môže byť, samozrejme, viac, v tomto ide len o základný rámec.

Podľa Steva Hankeho, ekonóma a profesora aplikovanej ekonómie na Univerzite Johna Hopkinsa, akumulácia centrálnych bánk a veľké nákupy krajín ako Čína súvisia s neistotou v oblasti fiat mien. Finančný systém má problémy so stabilitou od covidového obdobia, kedy prešiel bezprecedentným vývojom.

V novembri Hanke vysvetlil , že nárast zlata ako rezervného aktíva súvisí s rastúcim využívaním amerického dolára ako zbrane a uplatňovaním sankcií, ktoré posunuli krajiny do toho, čo nazval „dedolarizačným režimom”.

Niektoré krajiny si totiž uvedomili, že zmrazenie dolárových rezerv Ruskej federácie ako opatrenie nasledujúce po jej vojenskom napadnutí Ukrajiny môže byť v budúcnosti silným argumentom práve pre nich.

Mohlo by Vás zaujať: Už to začalo. Cena Bitcoinu spadla najviac za posledný rok

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.