Bitcoin čelí hrozbe
Bitcoin čelí hrozbe. Zdroj: shutterstock.com/frank60

„Ak by USA zastavili všetkých amerických minerov a Kazachstan všetkých tamojších minerov, znamenalo by to pozastavenie 80 až 90% hashovacej rýchlosti,“ uviedol Curtis Spencer.

Fungovanie a ďalšia existencia sveta kryptomien, bude záležať najmä od milosti svetových vlád. Tento názor zdieľa so svetom Curtis Spencer, spoluzakladateľ a partner spoločnosti Electric Capital.

Experti na online summite sa zhodli

Na online summite Collision, Spencer prezentoval názor, že sa ťažbe (tzv. miningu) kryptomien úspešne darí vyhýbať prísnejším obmedzeniam v príslušných krajinách. Tento fakt výrazne prospieva rastu Bitcoinu (BTC).

Počas celého meetingu bol prezentovaný status investovania do kryptomien v roku 2021. Na debate sa priamo podieľal výkonný riaditeľ spoločnosti Electric Capital Curtis Spencer spoločne s Michaelom Jordanom z Galaxy Digital, Kartikom Talwarom s A Capital, Ash Eganom z Accomplice a Tarou Tan z IDEO CoLab Venture. Summit moderoval Min Teo z Consensys.

„Je vláda naozaj schopná zastaviť Bitcoin?“ začal otázkou Spencer. „Úprimne si myslím, že áno. Ak vezmeme do úvahy celkové náklady útokov na sieť, pre svetové vlády to neznamená nič nemožné.“

Spencer ďalej dodal:

„Stačí sa pozrieť na situáciu, ktorá sa odohrala v Sin-ťiangu. Existuje naozaj veľká šanca náhleho zastavenia ťažby kryptomien. Stopnutie všetkých amerických a kazašských minerov by znamenalo odstavenie 80 až 90% hashovacej rýchlosti. Môj názor je jednoznačný – Bitcoin je stále medzi nami najmä vďaka podpore svetových vlád.“

Výpadok elektrickej energie – zlyhanie alebo vládny útok ?

Čínska autonómna oblasť Sin-ťiang zažila pred nedávnom nepríjemnú udalosť. Náhly výpadok elektrickej energie znamenal pokles hash rýchlosti zo 172 TH/s (terahash za sekundu) na 154 miliónov TH/s. Oblasť je známa vo svete minerov, najmä vďaka 25% podielu globálnej hash rýchlosti Bitcoinu. Známy analytik kryptomien, Willy Woo tvrdí, že výpadok mal za následok pokles BTC na 50 000 dolárov.

Mnoho expertov sa domnieva, že výpadok bol iba nástrojom pre uľahčenie prístupu do regiónu zo zámerom bezpečnostných inšpekcií. Táto špekulácia môže odokrývať množstvo konšpirácií. Čínskej vláde zrejme nerobí žiadny problém zámerne znížiť hashrate. Pán Jordan zo spoločnosti Galaxy Digital je však názoru, že svetové zákonodarné orgány nemajú v úmysle poškodzovať danej sieti vypnutím.

Môže vás zaujímať: Mining je opäť lukratívny! Top rady ako na ťažbu malých coinov

„Bitcoin nedokážu zastaviť,” – myslí si Jordan

„Pozrime sa spoločne na svetové regulačné úrady. Sú sofistikované a za pochodu menia stratégiu. Bitcoin už podľa nich nemôžeme zablokovať,“ uviedol Jordan. „Áno je pravdou, že nemusíte byť priamym účastníkom ekonomických reforiem, ktoré pomôžu obyvateľom krajín, ale nemôžete celý tento proces ani zakázať.“

Aktuálna situácia pre minerov v USA je prekvapivá. Regulačné prostredie pre nich predstavuje bezpečnú pôdu. Nič na tom nemení ani fakt, že počas masívnej snežnej búrky v Texase museli niektoré farmy obmedziť prevádzku. V snahe prilákať do Kentucky nových investorov prijali tamojšie zákonodarné orgány dva zákony, ktoré by znamenali pre minerov mnoho daňových úľav.