Vrcholní európski bankoví manažéri sa kriticky vyjadrili o záporných úrokových sadzbách a negatívach, ktoré z nich vyplývajú. A to práve v dobe, kedy sa schyľuje ku kľúčovej schôdzi Európskej centrálnej banky.
Kvantitatívne uvoľňovanie
Generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing varoval pred tým, aby sa pokračovalo v monetárnej politike kvantitatívneho uvoľňovania (tzv. quantitative easing) Európskou centrálnou bankou. Podľa neho to bude mať „závažné vedľajšie účinky” pre región, ktorý už de facto záporné úrokové sadzby má. Generálny riaditeľ UBS Sergio Ermotti mal podobne znejúcu kritiku. Ten tvrdí, že záporné úrokové sadzby poškodzujú sociálne systémy a mieru úspor. Páni sa navyše zhodnú v tom, že v dlhodobom horizonte môžu záporné úrokové sadzby zlikvidovať finančný systém.
Tieto komentáre pridávajú na nervozite v celej Európe, pretože sa zdá, že monetárna politika Európskej centrálnej banky obmedzí rast ekonomiky a pokriví už tradičnú dynamiku pôžičiek a úverov. Ermotti tvrdí, že záporné úrokové sadzby vytvoria absurdnú situáciu, v ktorej banky nebudú chcieť držať vôbec žiadne depozitá. Generálny riaditeľ Norges Bank Investment Management Yngve Slyngstad (nórskeho kapitálového fondu v hodnote 1 bilióna dolárov), uviedol, že záporné sadzby sú v súčasnej dobe najväčšou starosťou svetového bohatstva.
Rozhodnutie ECB môže byť veľmi znepokojujúce
Európska centrálna banka sa 12. septembra rozhodne, či ešte viac zníži úrokové sadzby, pretože mnoho ekonomických ukazovateľov nedávno vykázalo spomaľujúcu ekonomiku. Prezidentská kandidátka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová v stredu európskym zákonodarcom v Bruseli oznámila, že „vysoko akomodačná politika je zaručená na dlhšiu dobu”.
Na to Sewing reaguje, že centrálne banky nemajú takmer žiadne nástroje, ktoré by účinne zmiernili skutočnú hospodársku krízu, a predovšetkým centrálna banka už otvorila „klikátko” na peniaze, čo je podľa neho veľmi znepokojivé.
Okrem nižších úrokových sadzieb Deutsche Bank a jej konkurenti, vrátane Commerzbank, majú tiež problémy so zhoršovaním ekonomického prostredia v Nemecku. Museli totiž vyčleniť viac peňazí na pôžičky spoločnostiam, ktoré zápolia s dopadmi globálnych obchodný sporov, neistotou súvisiacou s Brexitom a zvyšujúcim sa napätím v automobilovom sektore.
Generálny riaditeľ Commerzbank Martin Zielke uvádza, že úrokové marže bánk sú v tomto prostredí pod tlakom, a to sa len tak nezmení. Ďalej dodáva, že nejde o príliš udržateľnú alebo zodpovednú politiku.
Čo čítať ďalej?
Analýza komodity stříbro – Stříbro si nedá pokoj a i nadále trhá rekordy
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.