Tempo znehodnocovania amerického dolára ako globálnej rezervnej meny sa v posledných rokoch závratne zrýchlilo. Podľa správy News Bitcoin, stratégovia správcovskej spoločnosti Eurizon SLJ, Joana Freire a Stephen Jen, považujú za jeden z hlavných katalyzátorov začiatok rusko-ukrajinskej vojny. Je dolár ohrozený?
Prudký pád dolárových rezerv
Podiel amerického dolára na globálnych rezervách klesol zo 66 % v roku 2003 na 55 % v roku 2021 a 47 % v roku 2022. Americký dolár reagoval poklesom až 8 % za jediný rok. Reakcia na rusko-ukrajinskú vojnu spôsobila rekordný pád, ktorý predstavuje ekvivalent 10-násobku priemerného ročného tempa znehodnotenia.
Táto správa prichádza uprostred snahy krajín BRICS odpútať sa od dolárovej závislosti prostredníctvom vytvorenia Ázijského menového fondu. Obavy, že dolár stráca status globálnej rezervnej meny, narastajú.
Príčinou stúpajúceho znehodnotenia sú sankcie vyvolané vojnovým konfliktom. Sankcie USA a ich spojencov zaskočili krajiny, ktoré majú veľké rezervy. Naopak, Rusko sa izolovalo od západu a spolieha sa na čínsky juan, ktorý by mohol predstavovať dolárový protipól v budúcom bipolárnom menovom systéme.
Stráca dolár štatút globálnej rezervnej meny?
Je nepravdepodobné, že čínsky juan v najbližšej dobe nahradí dolár. Reálnejšie je vytvorenie dvoch globálnych rezervných mien, ktoré budú fungovať paralelne. O tom, že dolár končí sme počúvali už pred mnohými rokmi a dodnes je najstabilnejšou menou na svete.
Napriek postaveniu dolára jeho hodnota z roka na rok upadá. Podľa poslednej správy, americký dolár stratil od roku 1971 až 98 % kúpyschopnosti. Netýka sa to ale iba dolára, keďže ďalšie meny taktiež nie sú kryté a ich vnútorná hodnota predstavuje iba dôveru ich držiteľov.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Dedolarizácia sa stala populárnym pojmom predovšetkým v posledných mesiacoch, pretože BRICS plánuje posilniť svoje postavenie. Pokles globálnych dolárových rezerv ale hovorí jasne, že dedolárizácia je proces, ktorý už trvá niekoľko desaťročí. Preto je pravdepodobné, že v budúcnosti bude závislosť od dolára čoraz menšia.
Mohlo by ťa zaujímať: BRICS plánuje nahradiť dolár svojim vlastným projektom