Štát dá zrejme stopku pomoci s cenami energií. Zastropovanie sa tým zruší

  • Ministerstvo financií pripravuje nový konsolidačný balík v objeme 1,5 miliardy eur.
  • Možnosťou je aj ukončenie štátnej pomoci s cenami energií.
  • Európska komisia nám predpovedá pre rok 2024 najhorší deficit spomedzi členov.
Novinky Koniec pomoci s cenami za elektrinu a plyn
Koniec pomoci s cenami za elektrinu a plyn. Zdroj: shutterstock.com/ako photography/Alexandros Michailidis/motioncenter
Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

Ministerstvo financií (MFSR) musí hľadať rôzne spôsoby, ako konsolidovať stav verejných financií, ktorý je podľa Európskej komisie najhorší spomedzi všetkých členských štátov. Doplácajú totiž na to bežní občania cez vysoké úrokové sadzby. Minister financií Ladislav Kamenický pripravuje nový balík opatrení v objeme až 1,5 miliardy eur, uvádza Pravda.

Koniec pomoci štátu s cenami energií

Nový konsolidačný balík vo výške 1,5 miliardy eur predstavuje približne 1 % hrubého domáceho produktu (HDP). Pôvodná ročná konsolidácia o 0,5 % sa tak zdvojnásobila. Len pre predstavu, podľa MFSR bol schodok štátneho rozpočtu k 31.12.2023 na úrovni 7,6 miliardy eur. Zatiaľ čo príjmy dosiahli úroveň 26,7 miliardy eur, výdavky až 31,3 miliardy eur.

Bilancia štátneho rozpočtu ku koncu roka 2023

Bilancia štátneho rozpočtu ku koncu roka 2023. Zdroj: MFSR

Obrovský výdavok pre štát predstavuje v súčasnosti zastropovanie cien za plyn a elektrinu. Len na dotácie vysokých faktúr za energie vláda v tomto roku vyhradila 1,25 miliardy eur. Práve týmto dotáciám môže byť koniec, povedal Kamenický. Upozornil, že v roku 2025 už zrejme ani nebudú potrebné vzhľadom na vývoj trhových cien. Detaily nového balíka opatrení majú byť zverejnené do pár mesiacov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Európska komisia nám predpovedá najhorší deficit

Už skôr sme informovali o tom, že podľa Európskej komisie budeme mať najhorší deficit spomedzi všetkých členov. Európska komisia nám predpovedá pre rok 2024 deficit až na úrovni 6,5 %. Zlé výsledky nám komisia predpovedá aj pre rok 2025, keď má Slovensko dosiahnuť deficit 6,8 % HDP.

Slovensko bude mať najhorší deficit

Slovensko bude mať najhorší deficit. Zdroj: Európska komisia

Prognózu zhoršujú aj opatrenia týkajúce sa pomoci pri splácaní hypoték či energií. Práve oblasť energií by mohla už od ďalšieho roku uvoľniť pre vládu dostatočne vysoký pokles nákladov a pomôcť konsolidovať verejné financie.

Vedľajším efektom vysokého deficitu je, že zahraničné ratingové agentúry nám zhoršujú úverový rating. Na základe týchto rozhodnutí nám následne zahraniční veritelia zvýšia úroky, ktoré musí Slovensko splácať.

Tieto drahšie dlhopisy následne kupujú slovenské banky, ktoré dodatočné náklady preklopia do zvýšených sadzieb vo svojich produktoch. A nakoniec ostanú občania, ktorí už nemajú na koho tieto náklady presunúť a musia ich splácať sami.

Mohlo by ťa zaujímať: Tieto mestá sú najzadlženejšie na Slovensku. Bývate v jednom z nich?

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.