Štát berie živnostníkom: Za prevod firmy na deti žiada ďalšie dane

  • Situácia tak zostáva naďalej komplikovaná pre tisíce slovenských živnostníkov.
  • Ministerstvo financií SR momentálne nepripravuje žiadne úpravy daňového režimu.
  • Až 60 percent podnikov na Slovensku má rodinný charakter.
Novinky Štát žiada za prevod firmy ďalšie dane
Štát žiada za prevod firmy ďalšie dane. Zdroj: Shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A
Okazio PCKvakomat mobil

Generácia živnostníkov, ktorá začala podnikať v 90. rokoch, sa dostáva do dôchodkového veku a čelí nečakanej výzve. Štát od nich požaduje dodatočné zdanenie majetku pri prevode firmy na vlastné deti, čo mnohým bráni v ukončení podnikateľskej činnosti a zaslúženom oddychu.

„Je to, ako keby sme mali platiť druhýkrát daň z niečoho, čo už raz zdanené bolo,” hovorí pre portál Správy STVR Bystrík Pripko, ktorý sa tri desaťročia venuje spracovaniu žuly. Jeho príbeh ilustruje problém, s ktorým sa stretávajú stovky slovenských živnostníkov. Keď chcel svoju firmu aj so strojovým vybavením prenechať deťom, narazil na legislatívnu prekážku v podobe povinného znaleckého posudku a následného zdanenia.

Absurdná situácia

Miriam Bellučová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu, upozorňuje na absurdnosť situácie: „Všetky investície počas podnikania boli riadne účtované a zdanené. Teraz musia podnikatelia platiť dodatočnú daň len preto, že chcú svoj životný projekt odovzdať svojim deťom.”

Situácia núti živnostníkov hľadať alternatívne riešenia. Mnohí volia cestu prenájmu majetku novozaloženým spoločnostiam svojich detí, ako to urobil aj pán Pripko. „Deti si založili s. r. o. a prevádzkujú firmu cez ňu. Majetok majú v prenájme, za ktorý si neúčtujem žiadne poplatky,” vysvetľuje svoje dočasné riešenie.

Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov, poukazuje na to, že až 60 percent podnikov na Slovensku má rodinný charakter. Paradoxom je, že ani štatút rodinného podniku, ktorý bol zavedený do legislatívy v roku 2022, túto problematiku nerieši.

„Je absurdné predstaviť si, že by sa pri každej generačnej výmene mal majetok znovu zdaňovať. Vezmite si napríklad firmu Baťa – koľkokrát by sa musel zdaniť ten istý majetok?” argumentuje Sirotka.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dôjde k zjednodušeniu situácie?

Ministerstvo financií SR momentálne nepripravuje žiadne úpravy daňového režimu, ktoré by situáciu zjednodušili. Právni experti však tvrdia, že existujú možnosti, ako situáciu riešiť, aj keď sú komplikované.

Martin Dolnák, odborník na fúzie a akvizície zo spoločnosti Wealth Effect Management, navrhuje ako jedno z riešení vytvorenie holdingovej štruktúry. „Živnosť nie je najvhodnejšou formou na väčšie podnikanie. Holdingová štruktúra môže ponúknuť efektívnejšie riešenie na medzigeneračný prevod,” vysvetľuje.

Súhlasíte s týmto zdaňovaním?

Loading ... Loading ...

Ďalšou možnosťou by mohlo byť vytvorenie zvereneckého fondu, tento nástroj však zatiaľ slovenská legislatíva nepozná. Odborníci zdôrazňujú, že každý prípad si vyžaduje individuálny prístup a špecifické riešenie, keďže okolnosti a podmienky sa môžu výrazne líšiť.

Situácia tak zostáva naďalej komplikovaná pre tisíce slovenských živnostníkov, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku. Namiesto pokojného odovzdania celoživotného diela svojim potomkom musia riešiť zložité právne a daňové otázky, ktoré im bránia v ukončení podnikateľskej činnosti.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Rana pod pás pre slovenských dôchodcov: Namiesto 600 eur môžete dostať len 60

2

Oplatí sa tankovať prémiové palivá? Toto sú jeho (ne)výhody

3

Známy zamestnávateľ sa odtrhol z reťaze. Zamestnancom ponúkol zvýšenie platov o 38 %

4

Dôchodcovia dostanú v 2025 až 600 eur navyše, matky 2 186 eur

5

Pripravte sa na vojnu, odporúča EÚ svojim obyvateľom. Vraj si máme robiť zásoby jedla

PR články

Volebné zemetrasenie v USA: Boj Harrisová vs. Trump môže ovplyvniť aj vaše investície

Henrieta Balázsová  | 2. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Prezidentské voľby v USA naberajú nečakaný smer po tom, čo Demokratická strana oznámila výmenu svojho hlavného kandidáta.

Volebný boj v USA môže ovplyvniť aj vaše investície

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Čo odhalí Online investičná konferencia?

Henrieta Balázsová  | 1. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Online investičná konferencia 2024, organizovaná spoločnosťou XTB, je každoročným lákadlom pre každého, kto chce mať prehľad o najnovších trendoch vo svete financií.

Investičná konferencia XTB

Sedem rokov vývoja prináša ovocie. BITmarkets predstavuje prevratný systém správy kryptoaktív

Henrieta Balázsová  | 31. októbra 2024

V luxusnom hoteli Mystery Budapest sa v tomto mesiaci uskutočnilo výnimočné podujatie „Crypto Made Simple". Stretli sa tu špičkoví odborníci, investori a nadšenci kryptomien, aby diskutovali o revolučných zmenách, ktoré prináša umelá inteligencia do sveta digitálnych mien.

BITmarkets a AI obchodovanie