Staking kryptomien: Čo všetko potrebujete vedieť

  • Staking si získava v kryptokomunite čoraz vyššiu mieru popularity.
  • Je možnosťou, ako si zabezpečiť počas určitého obdobia pasívny príjem.
  • Užívateľ musí vnímať jeho pozitíva, ale aj riziká, ktorým sa v texte venujeme.
Plus Staking je v komunite čoraz obľúbenejší
Staking je v komunite čoraz obľúbenejší. Zdroj: shutterstock.com/ShutterOK
BitmarketsKvakomat mobil

Nevýhody stakingu

Nevýhodami stakingu :

  • obmedzenie likvidity, 
  • možné zmeny ceny, 
  • bezpečnostné riziká.

Obmedzená likvidita súvisí s tým, že určitý čas nemôžete disponovať svojimi kryptomenami. Pri uzamknutí mincí na dlhšiu dobu nemáte ku kryptomenám prístup a nemôžete ich teda v prípade poklesu alebo iných problémov v danom čase predať. To súvisí s tým, že samotný staking užívateľa neochráni pred zmenami ceny.

Matematicky aj napriek vysokému percentuálnemu zhodnoteniu môžete byť staker v mínusových číslach. Napríklad pri stakovaní 100 mincí za určitý čas pribudne 10 mincí. Užívateľ má teda 110 mincí. Ich celková cena však môže klesnúť napríklad z 5 000 eur na 4 000 aj napriek navýšenému počtu. Napriek navýšeniu počtu mincí môže mať nižšiu celkovú hodnotu. 

Staking prináša aj riziko poklesu ceny

Staking prináša aj riziko poklesu ceny. Zdroj: shutterstock.com/ERIK Miheyeu

Užívateľ teda na seba berie aj časové riziko. Ak tu spomenieme napríklad extrémne prípady, napríklad pád ceny kryptomeny Luna, v prípade uzamknutia mincí nemali užívatelia možnosť žiadnym spôsobom na pád reagovať. Ako určitý problém vnímame aj základný princíp stakingu, teda vznik nových mincí. Principiálne ide o inflačnú operáciu, a teda počet mincí sa navyšuje.

Už ste využili staking?

Bezpečnostné riziká už načrtávame vyššie. Opäť môžeme spomenúť príklad kryptoprojektu Luna. Ďalšie riziko spočíva v držaní kryptomeny na burze. Aj keď sú burzy do vysokej miery poistené, užívateľ nikdy nemá úplnú istotu, že v prípade problémov sa dostane k svojim kryptomenám. Bezpečnostné riziká stakingu uvádza podrobnejšie uznávaný odborník na kryptomeny Juraj Bednár.

Pri voľbe nespoľahlivého a nedôveryhodného validátora hrozí riziko straty finančných prostriedkov. V kryptokomunite sa pre túto situáciu vžil termín slashing. Je to vlastne trest za to, že validátor neplní svoje úlohy, a teda napríklad nebude online a nebude môcť validovať transakcie. Rovnako je to v prípade, že je podvodník. Systém ho týmto spôsobom potrestá (slashingom), ale jeho potrestaním vlastne potrestá aj užívateľa. Aj preto považujeme voľbu validátora za kľúčovú.

Okazio PCCatslap ICO mobil baner
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.