- Staking si získava v kryptokomunite čoraz vyššiu mieru popularity.
- Je možnosťou, ako si zabezpečiť počas určitého obdobia pasívny príjem.
- Užívateľ musí vnímať jeho pozitíva, ale aj riziká, ktorým sa v texte venujeme.
Výhody stakingu
V tejto časti sa venujeme výhodám stakingu. Je potrebné celú túto časť čítať komplexne, aj s nasledujúcou kapitolou s nevýhodami, aby mal užívateľ celkový pohľad a dokázal vnímať pozitívne aj negatívne stránky.
Výhodami stakingu sú:
- pravidelné odmeny,
- pasívny príjem,
- využitie času držania kryptomeny.
Výhoda pravidelných odmien spočíva v tom, že podľa nastavenia môžu pribúdať na účte užívateľa nové mince. Navyšujú tak jeho portfólio pasívnym spôsobom. Pasívny príjem je možné dosiahnuť predovšetkým pri dlhodobom držaní. Staking má teda zmysel najmä pri dlhodobo plánovanom držaní kryptomeny.
Užívateľ si tak vytvorí na určitý čas pasívny príjem. Je potrebné sa rozhodnúť, akú dobu chce kryptomenu držať. Dlhšie uzamknutie prináša lepšie výnosy, ale aj väčšie riziko. Pasívny príjem je pomerne žiadaným ideálom, no a staking ho z veľkej miery rieši. Prináša síce obmedzené možnosti pasívneho príjmu závislé na miere rizika, ale aj vloženého kapitálu. Na druhej strane ide reálne o pasívny príjem vyplývajúci len zo samotnej držby.
Decentralizované protokoly prinášajú percentuálne vyšší výnos, ale aj vyššie riziko. Staking na centralizovaných burzách je jednoduchý a najľahšie prístupný. Ak chce však užívateľ využiť čas držania kryptomeny na maximum, je výhodnejší. Z pohľadu bezpečnosti je možné odporučiť tzv. offchain staking. Tomuto rozdeleniu sa bližšie venujeme v ďalších častiach.
Výhody stakingu sú jednoznačné. Za to, že poskytujete likviditu, dostávate odmeny, to znamená, že ide o pasívny príjem. Ak ide o mincu, ktorej dôverujete, je to vlastne využitie času, ktorý ju držíte. Neznamená to, že neexistujú riziká, ale skôr je potrebné to vnímať ako možnosť zefektívnenia samotného držania spolu so zaujímavým výnosom.