Staking kryptomien: Čo všetko potrebujete vedieť

  • Staking si získava v kryptokomunite čoraz vyššiu mieru popularity.
  • Je možnosťou, ako si zabezpečiť počas určitého obdobia pasívny príjem.
  • Užívateľ musí vnímať jeho pozitíva, ale aj riziká, ktorým sa v texte venujeme.
Plus Staking je v komunite čoraz obľúbenejší
Staking je v komunite čoraz obľúbenejší. Zdroj: shutterstock.com/ShutterOK
BitmarketsKvakomat mobil

Druhy stakingu

Jednou z možností, ako staking rozdeliť, je pohľad na vedenie celého systému, a teda rozdelenie na centralizovaný a decentralizovaný. Podstatná je charakteristika entity jeho poskytovateľa.

Staking na centralizovaných burzách je určený predovšetkým pre začínajúcich užívateľov, pretože je tou najjednoduchšou možnosťou, ako s ním začať. V podstate jediným potrebným krokom je držanie kryptomeny na burze s podporou stakingu. Následne sa tieto mince jednoduchým spôsobom uzamknú na určitú a vopred známu dobu. Doba sa líši podľa ponuky burzy a môže byť presne obmedzená alebo neobmedzená.

Z toho dôvodu, že ide o centralizovaný staking, burza si za sprostredkovanie uberá určité percento zo zisku. Ide napríklad o staking na platformách Binance, Bitpanda a ďalších kryptomenových burzách.

Druhý variant, tzv. pooled staking, je decentralizovanou alternatívou. V princípe užívatelia so záujmom o staking fungujú v určitej skupine – poole. Vyberú si nejakého validátora, ktorému svoje kryptomeny na čas stakingu prepožičajú. Tento validátor následne odmeňuje podľa objemu zverených kryptomien.

Ide teda o veľmi podobný princíp ako pri miningu kryptomien, čo je pôvodne nápad Mareka (Slusha) Palatinusa z českej spoločnosti Trezor. Tí, ktorí kryptomeny prepožičali – delegovali – sa nazývajú delegátori. Validátor im za poskytnuté kryptomeny vypláca pravidelne odmeny zo stakingu. Na jeho strane je výhodou to, že za umožnenie stakingu si časť odmeny necháva vo forme poplatku. Ide tak o obojstranne výhodný vzťah.

Delenie stakingu

Staking delíme podľa poskytovateľa na:

  • Centralizovaný
  • Decentralizovaný

Druhým delením je rozlišovanie onchain a offchain stakingu. Za onchain staking môžeme označiť vyššie uvedené spôsoby, a teda teda centralizovaný aj decentralizovaný cez Proof of stake konsenzus.

Za offchain staking sa považuje napr. staking fiat mien, stablecoinov alebo kryptomien využívajúcich iný mechanizmus konsenzu ako Proof of stake. Sú to primárne špeciálne obchodné programy, ktoré využívajú predovšetkým market makeri za účelom zvýšenia likvidity na trhu.

Delenie stakingu podľa formy
  • Onchain
  • Offchain

 

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.