Staking kryptomien: Čo všetko potrebujete vedieť

  • Staking si získava v kryptokomunite čoraz vyššiu mieru popularity.
  • Je možnosťou, ako si zabezpečiť počas určitého obdobia pasívny príjem.
  • Užívateľ musí vnímať jeho pozitíva, ale aj riziká, ktorým sa v texte venujeme.
Plus Staking je v komunite čoraz obľúbenejší
Staking je v komunite čoraz obľúbenejší. Zdroj: shutterstock.com/ShutterOK
BitmarketsBest Wallet mobil

Staking kryptomien je obľúbenou formou množenia kryptomien pre ich priaznivcov. Je dôležité uviesť niekoľko základných informácií súvisiacich práve so stakingom, pretože ide o oblasť, ktorá vo svojej podstate obsahuje určité riziko. Lepšia znalosť tejto oblasti umožňuje s organickým rizikom pracovať a eliminovať ho na mieru, ktorá je akceptovateľná užívateľom. Poďme sa teda bližšie pozrieť, čo je to staking, aké má výhody, nevýhody a riziká, ale takisto aj uviesť, aké druhy poznáme a porovnať ho s ostatnými príležitosťami na trhu.

Čo je to staking a ako funguje

Stakingom sa označuje technicky poskytnutie vlastnej kryptomeny validátorovi, aby mohol následne potvrdzovať transakcie v sieti. Za takto poskytnutú kryptomenu majiteľovi patrí percentuálna odmena zo všetkých uskutočnených transakcií. Niektoré kryptomeny majú vyššie transakčné poplatky, a tým pádom predstavujú pre investorov lepšiu príležitosť na zúročenie ich kryptomeny.

Staking kryptomien je jednou z foriem ich namnoženia

Staking kryptomien je jednou z foriem ich namnoženia. Zdroj: shutterstock.com/sweeann

Staking je jednou z možností, ako dosiahnuť pasívny príjem z kryptomien. Jeho idea je spojená s mechanizmom Proof of stake, teda validácia na základe držby určitého množstva konkrétnych kryptomien. Ten je konkurenčným mechanizmom konsenzu Proof of work, ktorý poznáme z bitcoinovej siete. Dnes používané slovo staking predstavuje akékoľvek uzamknutie určitého počtu tokenov či mincí, ktoré sa užívateľovi ďalej úročia a zároveň za nich ako odplatu môže získať rôzne výhody.

Čo je to staking

Staking je poskytnutie vlastnej kryptomeny validátorovi, aby mohol následne potvrdzovať transakcie v sieti. Za takto poskytnutú kryptomenu majiteľovi patrí percentuálna odmena.

Môže to byť právo na validáciu transakcií v konsenze Proof of stake, ale napr. aj sprístupnenie nových možností, alebo aj členstvo v určitom užšom okruhu s určitými výhodami. Existuje teda veľké množstvo druhov stakingu. Staking najprv rozdelíme podľa druhu a až následne ho budeme skúmať ďalej na základe jeho výhod a nevýhod.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah
txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.